Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fenomén Schwarzenberg – lépe předminulé než minulé století

Pan Dušan Streit se ve svém článku dosti tvrdě opřel do Karla Schwarzenberga. Vzývá přitom Masaryka a z předsedy TOP 09 dělá málem černokněžníka.

Netvrdím, že považuji knížete Schwarzenberga za ideálního politika a že zcela schvaluji všechno jeho konání (například zmiňované uznání samostatnosti Kosova byl docela problematický krok), to ale nic nemění na skutečnosti, že jde o člověka, který mezi zdejšími politiky v pozitivním smyslu vyčnívá. A to, v jakém duchu je psán článek pana Streita, mi nedá abych nereagoval.

Je pravda, že už od roku 1918 tu existuje pozoruhodný zákon, zakazující používání šlechtických titulů. Jak ale dobře vysvětluje Richard Händl, zákon se vztahuje na tituly, nikoli hodnosti, čili ve skutečnosti nezakazuje mluvit o někom například jako o knížeti. Navíc šlechtictví vyplývá z původu člověka, takže rušit šlechtický původ zákonem by bylo asi jako kdyby někdo chtěl zákonem zrušit třeba češství. Co je ale ještě důležitější, zmíněný zákon dnes neobsahuje žádnou sankční složku, tudíž není právně vymahatelný. Představuje tak dnes v našem právním řádu už jen nefunkční relikt vycházející z revoluční nálady po 1. světové válce, kdy se čeští poslanci snažili vymezit proti předchozímu zřízení. Nezapomínejme také, že český stát nevznikl roku 1918, ale České království má historii mnohonásobně delší – nedá se tak souhlasit s panem Streitem, že by zrovna na tomto záonu stály základy českého státu.

Právě proto například Koruna Česká poukazuje na zbytečnost takového zákona a prosazuje jeho zrušení. A vůbec to nemusí souviset se změnou státního zřízení; třeba sousední Německo zavedlo republiku ve stejné době jako my, ale šlechtické tituly tam nikdy zrušeny nebyly (nikomu například nevadí, že šest poslanců spolkového sněmu se píše se šlechtickým „von“ před jménem). A tvrzení, že „Šlechta své postavení zakládá na dědičných výsadách a to je v moderní společnosti nepřijatelné,“ samozřejmě nemá co dělat s dnešní situací. Politické výsady šlechty nezrušil v českých zemích Masaryk roku 1918, ale už rakouská vláda roku 1848. A samotné šlechtictví je mnohem více závazkem než výsadou – ostatně stačí se podívat na to, jak se dnes příslušníci historické šlechty starají o své majetky zdevastované komunisty, a porovnat to s přístupem mnoha moderních zbohatlíků.

Ale podívejme se tedy na rod Schwarzenbergů, když pan Streit tak podezíravě poukazuje na jejich bohatství, datující se z doby před první světovou válkou. Často se kritizuje nečeský původ tohoto rodu a je pravda, že první panství v Čechách získali Schwarzenbergové až roku 1660. Na druhou stranu, přiznejme si: kdo z nás může prokázat, že naši předkové trvale žijí v Českých zemích už 350 let? Mezi významné členy rodu patřil například Jan Adolf II. Schwarzenberg (1799-1888), hospodářský reformátor, známý svou péčí o sociální zabezpečení svých pracovníků, Bedřich Schwarzenberg (1862-1939), který předsedal Společnosti Národního musea či Národní besedě, JUDr. Adolf Schwarzenberg (1890-1950), který byl pro své vlastenecké smýšlení donucen roku 1939 k exilu, za války finančně podporoval protinacistický odboj, a poválečný parlament se mu za to odvděčil konfiskací majetku speciálním zákonem Lex Schwarzenberg, Karel VI. Schwarzenberg (1911-1986), otec současného politika a autor Prohlášení starých rodů vzhledem k nedotknutelnosti území Českého státu, předaného prezidentu Benešovi v září 1938, vyzývajícího k obraně státu a varujícího před vývojem, který se záhy stal skutečností podpisem Mnichovské dohody, nebo Arnošt Schwarzenberg (1892-1979), který dobrovolně zůstal v komunistickém Československu, což odnesl dvojím uvězněním po vykonstruovaných procesech.

Označovat rod Schwarzenbergů za protičeský je tedy dosti zavádějící. Ale tvrdit, že snaha o restauraci poměrů před první světovou válkou vedla k rozpoutání války druhé, je už naprostý nesmysl. Příčinou druhé světové války byl nacionalismus. Vždyť právě rozbití Rakouska-Uherska udělalo ze střední Evropy prostor slabých, vzájemně soupeřících států, které se nedokázaly ubránit rozpínavosti kontinentálních mocností Německa a Ruska. A sesazení císaře Karla, který plánoval federalizaci své říše na základě rovnoprávnosti národů, uvolnilo scénu pro ovládnutí střední Evropy jistým Führerem, který dovedl nacionalismus do té nejextrémnější podoby. Ostatně vůbec není náhodou, že císařův syn Otto von Habsburk patřil k prvním výrazným kritikům Hitlera a zatímco většina západních politiků vyznávala politiku appeasementu, byl to on, kdo se nabídl vést obranu Rakouska proti připravovanému anšlusu.

Jestli tedy kníže ve vládě představuje návrat do devatenáctého století, tak říkám, proč ne? Možná by stálo za to inspirovat se historickou šlechtou častěji. A než komunistické funkcionáře a mafiánské zbohatlíky století minulého, radši uvidím jako veřejného představitele někoho, kde reprezentuje delší historickou kontinuitu naší země.

Autor: Matěj Čadil | středa 2.6.2010 7:00 | karma článku: 30,45 | přečteno: 3123x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99