Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanadský obrat k monarchii a české souvislosti

Kanadská vláda se netají monarchistickými barvami a přijala několik symbolických opatření, aby občanům připoměla, že je jejich země monarchií. Za pozornost pro nás ale stojí zejména zajímavá spojitost s Českem.


Royal Canadian Air Force

Poslední století bylo mnohokrát svědkem toho, jak se symboly všeho druhu stávaly nástrojem politiky. Nejprve byly ve jménu republiky a demokracie odstraňovány královské koruny, pak nejrůznější levicové ideologie přinesly rudé hvězdy, hákové kříže, kladiva i srpy, a dnes jsou další tradiční symboly zakazovány třeba ve jménu multikulturalismu. Všechny tyto změny a náhrady se zpravidla odehrávaly ve jménu pokroku a světlejších zítřků, ať už si za tím měl člověk představit cokoli.

Proto stojí za povšimnutí aktuální postup kanadské vlády, která sice též přistoupila k jistým symbolickým změnám, nicméně v opačném duchu – nikoli odbourávání starého a nahrazování něčím novým, ale naopak návrat od nového ke starému a osvědčenému.

Vláda premiéra Stephena Harpera se pustila do změn, které Kanaďanům opět připomenou, že jejich země je monarchií. Podle rozhodnutí vlády mají být totiž od 15. září na všech kanadských velvyslanectvích vyvěšeny portréty hlavy státu, tedy královny Alžběty II. Tento trend byl nastaven už letos v létě, kdy se do názvů ozbrojených složek vrátilo slovo „královský“, takže Kanada má namísto Maritime Command a Air Command opět Royal Canadian Navy a Royal Canadian Air Force – spolu s tím byly změněny i emblémy a uniformy těchto složek. V každodenním životě ale existují i další připomínky monarchie (jen tak mimochodem, právě dnes je 54. výročí historické události, kterou bylo první otevření kanadského parlamentu provedené kanadským panovníkem osobně – královna Alžběta II. přednesla v Kanadě poprvé korunní řeč 14. října 1957).


Alžběta II., kanadská královna Místní republikány tyto změny popudily, jako by byli obráni o nějakou výsadu – dosud to totiž v naprosté většině případů byly symboly a názvy spojené s monarchií naopak nahrazovány republikánskými. Pro mnoho Kanaďanů je dnes Alžběta II. jen jméno z učebnic a její význam pro Kanadu považují za zanedbatelný.

Tento nedostatek vztahu ke královně je pochopitelně vítaným argumentem pro ty, kteří by nejraději s monarchií skoncovali úplně. Přitom „zapomínají“ zmínit, jak k tomuto nedostatku vztahu sami přispěli cíleným odstraňováním královny a dalších symbolů z veřejného prostoru.

Ray Novak

Za iniciativou návratu k symbolům připomínajícím, že Kanada je monarchií, stojí jistý Ray Novak, poradce a blízký přítel ministerského předsedy Harpera. Je to loajální člověk, libertarián a přesvědčený monarchista, známý svými ostře antikomunistickými postoji – což není nic překvapivého vzhledem k tomu, že jeho otec musel emigrovat z komunistického Československa po sovětské invazi roku 1968.

Ray Novak není veřejnosti příliš známý, ale lidé kolem současné vlády se shodují na tom, že je to muž v pozadí, který pro kancelář ministerského předsedy odvádí pořádný kus práce. Nikoli ovšem tak, jak to známe od nejrůznějších „poradců“, lobbistů a jiných šedých eminencí naší politiky; je považován za uklidňující hlas v nejrůznějších politických sporech a za moudrého člověka, který si i ve světě vysoké politiky dokázal udržet skromnost a zdravý rozum. Více se o něm můžete dočíst v článku na webu Macleans.ca. Je příjemné slyšet, že právě taková osobnost v politice jiného státu (a to státu s nejlepší reputací na světě) je českého původu.

Nová politika přejmenovávání a změny symbolů se ale podstatně liší od té republikánské; nejen tím, že jde o navrácení něčeho, co tu již dříve bylo, ale také proto, že Kanada je monarchií, a je proto zcela legitimní, aby její státní instituce nesly, tak jako u většiny monarchií světa, označení „královský“. Na rozdíl od Španělska, Austrálie nebo Nizozemska, kde se tamní republikánští politici pokoušejí význam monarchie ve státě co nejvíce marginalizovat, zbavit se omezení, které pro ně monarchie znamená, a tím pochopitelně strhnout co nejvíce moci na sebe (a ještě to drze přiznávají), kanadská politika směřuje k posílení a nikoli zničení stávajícího systému, ke zdůraznění toho, že v čele státu existuje instituce, která je na stranické politice nezávislá. Kromě toho se nejedná o žádné přepisování historie, jaké se během 20. století dělo tolikrát u nás, když mizely všechny názvy ulic, ale i firem či dokonce měst, upomínající na nějakou část našich dějin, která se zrovna nehodila do obrazu historie malovaného momentálními vládci, a na jejich místě se objevovaly jiné, ideologicky správné.


Ozvěny monarchie v Českých zemích

Rozhodnutí kanadské vlády, přivést hlavu státu opět do popředí, bychom proto měli vnímat jako pozitivní krok. V Českých zemích pochopitelně nemá smysl očekávat, že nám oficiální institutuce státu budou nějak výslovně připomínat monarchistickou minulost; stačí ale, když takovému připomínání nezabraňují (jako se to dělo za První republiky, kdy bylo například státem zakázáno sdružování veteránů z c. a k. armády nebo existence jakéhokoli oficiálního monarchistického hnutí) a dávají prostor iniciativě. Už dnes je vidět, že to nese své plody, které nám připomínají slavnou minulost Českého království a pomáhají uvědomit si, že náš stát nevznikl roku 1918, ale má mnohem starší dějiny: Byl obnoven svazek Královských věnných měst a řada dalších historických měst opět používá přívlastek „královský“, přestože to nemá žádnou oficiální právní oporu. Královský je také pivovar v Krušovicích, nebo hudební festival na Zlaté Koruně. Mnoho firem, od hotelů a restaurací, přes lékárny a realitní kanceláře až po svatební salony nese ve svém názvu slovo koruna, korunní nebo královský, případně ve svém logu královskou korunu. Stačí se jen dívat kolem sebe a nalezneme připomínky monarchie na překvapivě mnoha místech. A není divu; monarchie se prostě vyznačuje jistým kouzlem, a přestože jako koncept státního zřízení byla u nás dlouhodobě očerňována, tak její symboly stále působí pozitivně a většina lidí ví, že České království bylo spojeno s nejslavnějšími obdobími našich dějin (vzpomeňte si, že král Karel IV. zvítězil – po Járovi Cimrmanovi – v anketě Největší Čech) a proto máme co si připomínat.

Zdroje:

Publikováno také na webu Promonarchii.cz

Autor: Matěj Čadil | pátek 14.10.2011 13:00 | karma článku: 30,41 | přečteno: 4446x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99