Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákazy ve jménu svobody, odstranění náboženských symbolů ve jménu různorodosti?

V posledních dnech se zdá, že představitelé EU soutěží o co nejabsurdnější rozhodnutí. Poté, co rozruch rozpoutal návrh nových kvót, se Evropská komise rozhodla podívat na zoubek nevhodným náboženským symbolům.

Pamětní mince k výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje

 

  Popusťme trošku uzdu fantazii a podívejme se, jak by se mohly změnit státní symboly evropských zemí, kdybychom výhrady k slovenské pamětní minci brali důsledně. Jestli je kříž a svatozář urážlivým symbolem pro nekřesťany, tak co teprve královská koruna pro republikány:

Česká zlatá mince 10 000 Kč – Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje

 

Minulý týden vyvolal i u nás pobouření plán evropské komisařky Viviane Redingové, ve jménu boje proti diskriminaci zavést kvóty na 40% zastoupení žen ve vedení soukromých společností (takže nastanou situace, kdy bude o obsazení určité pozice rozhodovat nikoli kvalifikace uchazeče, nýbrž jeho pohlaví – mám pocit, že přesně proti takové praxi by měli zastánci rovnoprávnosti bojovat).

 

A krátce na to se objevila další zpráva podobného ražení: z důvodu náboženské svobody Evropská komise a „některé členské státy“ (které konkrétně to byly, se zřejmě tají) doporučily vypustit z návrhu slovenské pamětní euromince k 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje křesťanské symboly, tedy svatozáře a kříže.

 

Člověk nemusí být věřícím křesťanem, aby si uvědomoval absurdnost takového rozhodnutí. Nejde o to, jestli věrozvěsti Slovanů a jedni z patronů Evropy budou nebo nebudou mít svatozář (byť zobrazení se svatozáří lépe odpovídá ikonografické tradici, včetně starších slovenských mincí), ale o to, že Evropská unie takto rozhoduje o tom, jaká symbolika je a jaká není přípustná a ještě se drze zaštiťuje ideálem náboženské svobody – nebo bychom měli v tomto případě říci spíše svobody od náboženství? Kde zůstala proklamovaná evropská tolerance a rozmanitost kultur? Neutralita alebo sekulárny systém sa ukazuje, že práve toto je novým náboženstvom Európskej únie, okomentoval tuto kauzu slovenský politolog Peter Grečo. Jako neúctu k vlastním dějinám tento ústupek zhodnotil mluvčí slovenské biskupské konference, protože prosazení křesťanského odkazu Cyrila a Metoděje jako světců a nikoli pouze neutrálních učitelů bylo jedním ze symbolů odporu proti totalitnímu režimu v roce 1989. Proti vynucené změně se zvedla vlna odporu včetně některých slovenských politiků.

 

Absurditu celé této kauzy ještě dokreslují některé podrobnosti, například obhajoba změny z úst Jána Steinhübela, odborného poradce komise, která posuzovala návrhy mince: Keď tu pôsobili, ešte svätí neboli, aj z historického hľadiska je to úplne v poriadku. Vzhledem k tomu, že prohlášení za svatého se koná vždy až po smrti (ale vztahuje se samozřejmě k pozemskému životu dotyčného), mohli bychom podle stejné logiky říct, že třeba o svatém Václavu nesmíme mluvit jako o svatém, protože během svého života nebyl takto uctíván. Nebo že Karlu IV. nepřísluší označení Otec vlasti, protože sám za života tento titul nepoužíval.

 

Podobnou absurditou je to, že z mince sice byly odstraněny svatozáře obou věrozvěstů a kříže na jejich oděvech, zůstal však na místě dvouramenný kříž na biskupské berle (podobně jako na dalších slovenských euromincích – ostatně je to jeden ze státních symbolů Slovenska). Jaký to pak má celé smysl? Pokud kohosi v Evropské komisi či „některých členských státech“ urážely malé křížky na liturgickém oděvu, jak to, že velký kříž už je snesitelný. Protože na státní symboly si zatím ještě nikdo netroufá? Nebo protože úředníci jenom potřebovali vykázat činnost a o nějakou urážlivost vlastně nešlo? Každopádně to celé vyznívá dosti hloupě.

 

Můžeme být ještě rádi, že nám s českou korunou do navrhování mincí nikdo nemluví – a tak česká pamětní zlatá mince, která byla vydána u stejné příležitosti, jak svatozáře nad hlavami světců, tak kříž na jejich oděvu na rozdíl od té slovenské mít bude.

 

 

Více informací

 

 

Autor: Matěj Čadil | úterý 20.11.2012 20:30 | karma článku: 32,43 | přečteno: 3815x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99