Svoboda vítězí. 1 + 1 = 3.

Občané Mendacie jako první na světě v referendu schválili změnu matematických zákonů. Stoupenci svobodné aritmetiky získali většinu hlasů, a tak odteď 1 a 1 už nemusí být jen 2, ale taky 3, 10 nebo třeba 369,5.

Po vyhlášení výsledků tisíce lidí na ulicích a náměstích jásaly, objímaly se a mávaly číslicovými vlajkami, Oslavovali tak jasné „Ano“ pro udělení stejné platnosti všem matematickým výpočtům, bez ohledu na výsledek. „Počítání je základní lidské právo. Proč by mělo být upíráno lidem, kteří mají jiný talent než matematiku?“ shrnul poselství referenda jeden z lidí, oslavujících vítězství.

Zatímco lidskoprávní aktivisté slaví, Jednota matematiků, která vedla kampaň odmítající zrovnoprávnění odlišných výpočtů, se vzpamatovává z porážky. Podle jejího předsedy se nyní musí zastavit a konfrontovat se s realitou.

Ještě před dvěma desítkami let by něco takového bylo v Mendacijské republice nepředstavitelné. Vždyť ještě nedávno tu byla dyskalkulie označována za poruchu učení. Země byla proslulá svými konzervativními názory na matematiku a bigotními učiteli, kteří se nerozpakovali dávat žákům pětky jen proto, že měli odlišný názor na výsledky příkladů v testech.

Mendacie se ale mění: Staří konzervativnější vymírají, mladá generace je liberální. Vliv matematiků slábne a lidé se právem ptají, proč by měli nekriticky věřit jejich názorům. Aktivisté už léta neúnavně bojují za toleranci a jejich snaha na mnohé zapůsobila. Dyskalkulie je dnes už korektně popisována jako „odlišná matematická orientace“, stále více dyskalkuliků se hlásí ke své odlišnosti a lidé si uvědomují, že jsou normální. „Když někdo řekne, že jedna a jedna jsou tři, nikomu tím přece neubližuje, tak proč by měl být tenhle výsledek označen za horší než nějaký jiný? Každý člověk by měl mít stejná práva,“ apelovali aktivisté před referendem.

Zrovnoprávnění alternativních výpočtů před referendem podpořily všechny hlavní politické strany, včetně konzervativců, kteří tradičně lpěli na významu zažitých pravidel matematiky. „Je jednoduše nesprávné utlačovat v jedenadvacátém století lidi jen kvůli jejich odlišným matematickým schopnostem,“ uvedl jejich předseda. "Jsme první zemí na světě, která do ústavy vetkne rovnost počtů a udělá to na základě lidového hlasování. Jsme pro zbytek světa majákem svobody a rovnosti. Můžeme na sebe být velmi pyšní," řekl ještě před oficiálním oznámením konečných výsledků referenda jeden z ministrů.

Mendacii nyní gratulují politici z ostatních zemí, mnozí z nich na Twitteru připojili hashtag „Rovnost vítězí“. Aktivisté za rovnost výpočtů z ostatních zemí vyzývají své politiky, aby se i oni inspirovali a změnili matematické zákony. A Mendacii předpovídají nový rozkvět a úspěchy  na poli ekonomiky, vědy i techniky: „Představte si ty možnosti – ode dneška může složité výpočty svobodně provádět každý, bez diskriminace, beze strachu z chyb, rovnoprávně. Ode dneška má každý stejné právo na pravdu!“

Autor: Matěj Čadil | sobota 30.5.2015 11:40 | karma článku: 31,21 | přečteno: 1096x
  • Další články autora

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81

Matěj Čadil

70 let vlády

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60