Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Zamyšlení o době adventní a vánoční

3. 01. 2010 13:37:11
Od konce listopadu plní pravidelně pražská náměstí stánky s rozmanitým, většinou předraženým zbožím. Jakkoli je to ukázka komercionalizace Vánoc, nelze jim upřít, že vánočními stromy, světly a koledami docela úspěšně navozují na veřejných prostranstvích vánoční atmosféru. Těšil jsem se proto, že si o Vánocich aspoň zajdu tuto atmosféru vychutnat. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem se přišel na jedno náměstí podívat, a zjistil jsem, že je tam pusto a prázdno.
Vánoční trh

Vánoční doba, jak by snad mělo být obecně známo, trvá od 24. prosince1 do 6. ledna. I když odhlédneme od křesťanského obsahu Vánoc a zamyslíme se nad jejich společenským významem, tak je to výrazná sváteční doba, pro niž jsou typické ozdobené stromečky, betlémy, dárky, cukroví, koledy a další tradice, které jsou i dnes obecně uznávány. Vánocům pak předchází doba adventní, jejímž smyslem je příprava na svátky. K adventu patří adventní písně, a také dobře známé zvyky jako zapalování svíček na adventním věnci. Právě díky kontrastu s adventem vánoční svátky mnohem lépe vyniknou.

Situace s veřejným vánočním programem ale působí skoro jako špatný vtip: od listopadu se úporně a usilovně buduje vánoční atmosféra, načež s příchodem Vánoc rázem všechno z ulic zmizí1 a na místech, kde se měsíc předem rozléhaly vánoční koledy, voněly všemožné vánoční pokrmy a zářila vánoční světla, je najednou ticho, klid a tma – až by se nabízelo říct podoba, která by slušela adventu.

Nevadí mi, že se organizují bohaté trhy před Vánoci. Mají už svou vlastní tradici a je to také pochopitelné – lidé chtějí před Vánoci nakoupit a obchodníci jim vycházejí vstříc. Pořád lepší než nákupní šílenství hypermarketů. Ale je škoda, že když už se tak hraje na oživování vánočních tradic, dělá se to jen tak na oko, jak se to zrovna hodí. Ukázkově například podle Prahy 6 Vánoce končí 20. prosince. Když už je zájem o koledy a vánoční hudbu, proč je nehrají opravdu o Vánocích? Proč nepodpoří sváteční atmosféru ve svátečním období? A naopak, proč se akce konané v adventu nenesou více v adventním duchu? Jako by celý advent byl jeden dlouhý svátek, který postupně nabývá na síle. Jako by se měsíc nafukovala bublina, která na Štědrý den praskne.

Takový přístup je dost možná jedním z důvodů, proč si dnes často lidé nejsou schopni Vánoce náležitě užít. Jistěže všechen předvánoční spěch, nákupy dárků a nejrůznějších rekvizit, pečení a uklízení hrají velkou roli, ale i s tím vším by Vánoce samotné mohly být odměnou za přestátý shon. Dnes jsou bohužel lidé všudypřítomnými „vánoci“ v adventu natolik unaveni, že po Štědrém dnu už chtějí mít ode všeho klid. Snad kdyby byl jasnější rozdíl mezi dobou adventní a vánoční, byli by schopni lépe si vychutnat Vánoce, které Štědrým dnem teprve začínají.

Přeji Vám tedy příjemný zbytek vánoční doby a všechno dobré v novém roce.1) Přesněji od 25. s tím, že se k nim ale připočítává i předvečer, tedy Štědrý večer.
2) Čestnou výjimkou jsou trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které končí až 3. ledna, jinak ale prakticky všude končí už před Štědrým dnem.
Autor: Matěj Čadil | neděle 3.1.2010 13:37 | karma článku: 11.80 | přečteno: 1200x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Dřív dostavíme další blok atomové elektrárny

Nejhorší je, když chybí výkon. Blíží se termín čtvrtletních prémií a výkon, přiznejme si, jako každé čtvrtletí, nic moc. Nemyslím tím výkon nějaké elektrárny, ale výkon státních úředníků.

25.7.2021 v 6:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když to s láskou nejde po dobrém...

... tak přidáme vulgární slova, jako v případě tohoto blogu. Bez nich by se moje snaha, otevřít oči jedné zamilované, éterické a krásné bytosti, úspěchu nedočkala. Díky, vulgarismy! Úspěch se dostavil před měsícem a stále trvá.

24.7.2021 v 23:15 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dopis s nabídkou

Přidejte se k více než půl miliónu seniorů, kteří jsou již očkováni. Děláte to pro všechny. Děkujeme. S tímto mottem oslovuje zdravotní pojišťovna občany.

24.7.2021 v 19:02 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Pražák

Mrtvej

„Tohle se ti nebude líbit, Honzo. A jestli to vydáš na tom svým blogu, asi se to nebude líbit ani spoustě čtenářů. Ale já ti to musím říct, abys věděl, jak cynický dokážou některý lidi bejt.“

24.7.2021 v 17:14 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 523 | Diskuse

Jiří Míka

Jojo, odborníci - Lidi lidme!

Podle nejnovějších expertů prý realita není skutečná a tak vlastně si můžeme představit, co chceme. A lidi by měli lidit. Zlidit všechno co najdou.To je náš tajný plán. Zlidit všechno a řídí to Putin, I všechny uklízečky v Rusku.

24.7.2021 v 15:49 | Karma článku: 3.85 | Přečteno: 106 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz