Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Proč zrovna Jackson?

4. 07. 2010 7:00:00
Aktuální iniciativa kolem pomníku Michaela Jacksona v Praze naznačuje, že sochu podle vlastních představ zřejmě může mít v Praze každý, kdo si to zaplatí.
Socha Michaela Jacksona
Co třeba rovnou takhle?

Při procházkách českými městy a vesnicemi mne vždycky fascinovaly pamětní desky pro připomenutí lidí, kteří se o dané místo zasloužili tím, že tu jednou přenocovali, měli tu jednu přednášku či jedno veřejné vystoupení. Napadají mě dvě možnosti, jak na takové pamětní desky pohlížet. Na jedné straně je to respekt vůči místním lidem, kteří byli ochotni takto si připomenout i někoho, kdo má s daným místem tak málo společného. Na druhé straně se ale vnucuje mírně drzá myšlenka, že zřejmě dotyčná obec nemá dost vlastních zajímavých osobností, když si musí připomínat někoho, kdo se tam sotva jednou zastavil.

Podobné rozpaky vzbuzuje současná pražská iniciativa v souvislosti s Michaelem Jacksonem. Tento popový zpěvák měl kdysi v Praze koncert; žádnou další spojitost s českou kulturou, pokud vím, nemá. Přesto — snad aby se ukázalo, že Praha není jen tak nějaký zapadákov — se tu chystá ne pamětní deska, ale rovnou mohutná socha. Nezdá se mi, že by to bylo zrovna dobré využití veřejného prostoru (a že nejsem sám, ukazují tisíce příznivců příslušné facebookové stránky). Kdyby si fanoušci takovou sochu postavili na vlastní zahradě nebo v klubovně, je to jejich právo, ale veřejný prostor je přece jenom něco trochu jiného.

Dá se samozřejmě namítat, že na Letné je přece dost místa pro spoustu soch, tak proč tam nedat panu Jacksonovi prostor, když si to jeho fanoušci sami zaplatili a zorganizovali. No jo, jenomže mít městská prostranství zaplavena pomníky všemožných populárních osobností není zrovna lákavá představa. (Nebo se snad bude tento problém řešit tak, že možnost postavit pomník podle svých představ bude mít jenom ten, kdo má správné kontakty na magistrátu?) Nezapomínejme také, že když si určitá doba obzvlášť libuje v budování pomníků, zpravidla pak je následující epocha ve znamení jejich odstraňování. Právě z toho důvodu by se pomníky měly stavět s rozvahou a zodpovědní činitel by měli dbát na to, aby se této pocty dostalo jenom osobnostem, které jsou pro dané místo nějakým způsobem důležité a čas už dostatečně prověřil trvalost jejich významu. Což zrovna Michael Jackson rozhodně není. A přitom právě v případě Prahy určitě není pochyb o tom, že by se našlo mnoho osobností, které tyto podmínky bohatě splňují.


Mimochodem, zajímavé upřesnění: Fanoušci dali dohromady asi 40 tisíc, zatímco odhadovaná cena sochy má být 150 tisíc. To by mě zajímalo, kdo zaplatí zbytek. Že by spřátelené veřejné zdroje? Jinak by zřejmě fanouškům nezbylo, než místo mohutné dvoumetrové sochy zkrášlit Letenské sady padesáticentimetrovou miniaturou.

Autor: Matěj Čadil | neděle 4.7.2010 7:00 | karma článku: 19.54 | přečteno: 1814x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Dřív dostavíme další blok atomové elektrárny

Nejhorší je, když chybí výkon. Blíží se termín čtvrtletních prémií a výkon, přiznejme si, jako každé čtvrtletí, nic moc. Nemyslím tím výkon nějaké elektrárny, ale výkon státních úředníků.

25.7.2021 v 6:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když to s láskou nejde po dobrém...

... tak přidáme vulgární slova, jako v případě tohoto blogu. Bez nich by se moje snaha, otevřít oči jedné zamilované, éterické a krásné bytosti, úspěchu nedočkala. Díky, vulgarismy! Úspěch se dostavil před měsícem a stále trvá.

24.7.2021 v 23:15 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dopis s nabídkou

Přidejte se k více než půl miliónu seniorů, kteří jsou již očkováni. Děláte to pro všechny. Děkujeme. S tímto mottem oslovuje zdravotní pojišťovna občany.

24.7.2021 v 19:02 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 317 | Diskuse

Jan Pražák

Mrtvej

„Tohle se ti nebude líbit, Honzo. A jestli to vydáš na tom svým blogu, asi se to nebude líbit ani spoustě čtenářů. Ale já ti to musím říct, abys věděl, jak cynický dokážou některý lidi bejt.“

24.7.2021 v 17:14 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jiří Míka

Jojo, odborníci - Lidi lidme!

Podle nejnovějších expertů prý realita není skutečná a tak vlastně si můžeme představit, co chceme. A lidi by měli lidit. Zlidit všechno co najdou.To je náš tajný plán. Zlidit všechno a řídí to Putin, I všechny uklízečky v Rusku.

24.7.2021 v 15:49 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 108 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz