Životní prostředí Tomáše Chalupy

10. 01. 2011 17:30:00
Zachráncem resortu životního prostředí se prý má stát náš pan starosta. Kdo je vlastně Tomáš Chalupa – nový kandidát do úřadu, kde je průměrná životnost ministrů v poslední době 118 dní?

Koneckonců působí to docela logicky. Tomáš Chalupa je oblíbený a schopný regionální politik ODS, svého času se spekulovalo o tom, že by mohl ve stopách Pavla Béma z dejvické radnice zdolat magistrát; při loňských komunálních volbách dosáhl úspěchu a dokázal, že se ho na Praze 6 nedotkl odliv popularity pražských občanských demokratů. Novináři s oblibou zmiňují, že se neúčastnil dojednání koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě (méně se už připomíná, že stejnou koalici vytvořil sám na své domovské radnici). Rád se prezentuje jako hlavní propagátor prodloužení trasy metra A a pravidelně dává různými výstavami na odiv, jak za jeho vlády Praha 6 změnila tvář. A s oblibou odhaluje nové záhonky na náměstích Prahy 6.

Když už se tedy náš místní politik má vyšvihnout do nejvyšších pater celostátní politiky, stálo by za cenu připomenout také některé jeho zásluhy, jež nejsou tolik známé, ale kterých si člověk všimne, když dění na Praze 6 sleduje trochu zblízka.

ChalupoidaChalupoida – prodloužení trasy metra A podle Necyklopedie

Tak například ono slavné prodloužení metra: Zásluhy Tomáše Chalupy už vešly do dějin s lidovým označením Chalupoida pro tuto zajímavě tvarovanou trasu. Chalupoida se dočkala i článku v populární české Necyklopedii. Méně známe už je například to, že přičiněním radnice se stanice Červený vrch posunula z polohy uprostřed sídliště na jeho okraj, hned vedle pozemku, na němž má jistý developer v plánu postavit obchodní centrum. Zatímco plánovaný druhý výstup ze stanice se v rámci šetření scvrkl na pouhý výtah. Nebo že otevření stanice Petřiny v nevýhodné poloze zhorší dopravní obslužnost většině lidí podél ulice Na Petřinách.

Jinou zásluhou pana starosty je změna územního plánu v oblasti tzv. Strnadova zahradnictví. Pro neznalé: Jde o přírodní oblast bývalého zahradnictví obklopenou zástavbou. Mimo jiné je to jediné místo, kde dosud na povrchu protéká Dejvický potok. Dlouho se uvažovalo o přeměně v park; v roce 2006 dokonce volební program ODS nazval tuto oblast "Stromovka Prahy 6". Následně však radnice zjistila, že vlastně bude mnohem lepší tuto oblast zastavět a proti námitkám místních obyvatel (například iniciativa Praha 6 ztrácí tvář) se argumentuje tím, že když už investor tento pozemek koupil s tím, že tu bude stavět (přestože v tu chvíli bylo území jasně označené jako zeleň) a pan starosta mu to slíbil, tak se prostě stavět bude.

Místní radnice také usilovně propaguje projekt zástavby u hotelu Diplomat, který ospravedlňuje původní urbanistickou koncepcí Antonína Engela ze 30. let, ale zároveň v oblastech, které měly tvořit zelený pruh kolem centrálních Dejvic, plánuje výstavbu nového obchvatu Vítězného náměstí.

Pan starosta se také s oblibou chlubí zřizováním nových parků a rozšiřováním zeleně, i když skutečnost je taková, že nové parky jsou zřizovány na místech zahrádkářských kolonií, zahradnictví či divoce zarostlých ploch, zatímco jiné plochy tohoto charakteru jsou soustavně zastavovány. Zeleň se tedy na Praze 6 rozšiřuje, ale jenom pokud za ni počítáme pouze upravené a oficiálně uznávané parky.

Sami si udělejte obrázek, nakolik Tomáši Chalupovi sluší úřad ministra životního prostředí. Doufejme aspoň, že výsledek bude trochu lepší, než když přišel na MŽP Pavel Drobil, který se vždycky profiloval v oblasti průmyslu; rád bych se nechal příjemně překvapit.

Na závěr k tématu něco pro pobavení z YouTube – píseň na rozloučenou pro Pavla Drobila:

Autor: Matěj Čadil | pondělí 10.1.2011 17:30 | karma článku: 33.83 | přečteno: 12910x

Další články blogera

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma článku: 29.42 | Přečteno: 928 | Diskuse

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 382 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Milan Šarapatka

Evropská unie, jak ji známe, už brzy skončí

Evropští byrokraté a jejich protektoři, jako francouzský prezident Macron nebo německá kancléřka Merkelová, se dnes nejspíš třesou strachy z výsledků nadcházejících evropských voleb.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 267 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Burani všech zemí, spojte se!

V Mostu! se diváci smějí těm, kteří jsou ještě většími burany, než oni sami. Dodává jim to sebevědomí a pocit, že na tom ještě nejsou tak zle. Podobně jako dojemné příběhy ve zprávách bulvárních televizí nebo lesklých časopisech.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 152 | Diskuse

Martin Braun

Jméno Mašín jako prokletí - polemika s paní Pavlíkovou

Kdykoliv se objeví nějaký článek či reportáž, kde je zmínka o rodině Mašínů, okamžitě se jako sršni slétnou do diskuse různí Koniášové, kteří na této rodině nenechají nit suchou.

18.2.2019 v 6:27 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 264 | Diskuse

Petr John

Pískoviště dějin aneb já mám víc lopatiček než ty

Čekal jsi to ty nebo ty nebo snad já? Že se blahosklonně shrbený člověku, také pohlížíš zrcadlem na svět, který rozhoduje o tobě bez tebe? No nic, tak díky za každé nové ráno ....

17.2.2019 v 20:48 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 297 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zlo má jméno „evropské dotace“

Zastánci našeho členství v EU často hovoří o tom, že jednou z jeho výhod je, že jsme průběžně prokrmování evropskými dotacemi. Dle mého soudu nám členství nepochybně nějaké výhody přináší. Ovšem dotace mezi ně nepatří. Naopak...

17.2.2019 v 19:01 | Karma článku: 33.49 | Přečteno: 819 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3788

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz