Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Likvidace české kultury? Jsme na dobré cestě

3. 03. 2011 21:00:00
Tak prý se poslanci zase nedohodli na omezení své imunity a raději řeší imunitu prezidenta republiky. Zajímavé je, že na jiných tématech jako zvýšení sazby DPH u knih se dohodnout dokázali.

Přitom se rozhodně nejedná o kou samozřejmost. Ne že by zvyšování DPH nebylo jedním (i když zdaleka ne jediným) z možných prostředků, jak dostat do státní pokladny trochu víc peněz, ale konkrétní podoba koaličního návrhu nutí člověka kroutit hlavou. Věci veřejné si vydupaly výčet výjimek, asi aby mohly vábit voliče na podporu "základních potravin". Není divu, že takový výčet stal terčem kritiky: Proč zrovna chleba ano a rohlík ne? Proč zelenina ano a ovoce ne? Proč losos (nezpracovaná ryba) ano a rybí filé (zpracovaná ryba) ne? Proč jako bezlepkové potraviny neoznačit rovnou třeba všechno maso, jak výstižně říká Petr Gazdík.

Mnohem větší problém než nesmyslné škatulkování ovšem představuje skokové zvýšení DPH u knih. Nejenže působí jako naprosté kulturní ignorantství, ale dokonce je nesmyslné i z ekonomického hlediska: Protože knihy nepatří mezi základní životní potřeby, skokové zvýšení cen značně omezí jejich prodej. Proti tomu mohou nakladatelé a prodejci bojovat jenom tím, že většinu nákladů vezmou na sebe, což ovšem v důsledku bude znamenat zásadní snížení počtu vydávaných knih a zkrachování některých nakladatelství. Celkový objem knižního trhu se tedy zmenší, takže ekonomický efekt pro státní pokladnu bude pochybný. A pro kulturní život země to bude citelná rána; ve vztahu k podprůměrné a stále klesající čtenářské gramotnosti Čechů přímo alarmující. Že nejde o plané obavy, je zřejmé už z následků zvýšení DPH v roce 2008: Od začátku 90. let rostl počet vydávaných knih podobně jako v jiných evropských zemích každoročně o 4 %. Roku 2008 nastal zlom a od té doby stejně rychle klesá.

Evropské srovnání pro nás opravdu moc lichotivě nepůsobí: Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5–6 %. Ve 24 z 27 zemí EU není DPH na knihy vyšší než 10 % a ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku je DPH na knihy dokonce nulové. V osmi zemích EU se na knihy uplatňuje nižší DPH než na potraviny. Jde vesměs o menší země, které jsou si vědomi toho, že národní svébytnost, kultura jazyk na literatuře stojí a je třeba ji podporovat. Zvýšení DPH na knihy na 20 % by naopak postavilo ČR do skupiny zemí s nejvyšší sazbou v Evropě, po bok Bulharska, Albánie, Ukrajiny a Běloruska.

Chtějí-li tedy politici vychovat z voličstva tupé negramotné stádo bez kulturního přehledu, které se nechá snadno manipulovat volebními sliby, potom jim gratuluji; dali se dobrou cestou.


Výzva na obranu knih – Svaz českých knihkupců a nakladatelů petici už podepsalo přes 38 tisíc lidí
Skupina na Facebooku

Autor: Matěj Čadil | čtvrtek 3.3.2011 21:00 | karma článku: 34.66 | přečteno: 12949x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Dřív dostavíme další blok atomové elektrárny

Nejhorší je, když chybí výkon. Blíží se termín čtvrtletních prémií a výkon, přiznejme si, jako každé čtvrtletí, nic moc. Nemyslím tím výkon nějaké elektrárny, ale výkon státních úředníků.

25.7.2021 v 6:41 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 103 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když to s láskou nejde po dobrém...

... tak přidáme vulgární slova, jako v případě tohoto blogu. Bez nich by se moje snaha, otevřít oči jedné zamilované, éterické a krásné bytosti, úspěchu nedočkala. Díky, vulgarismy! Úspěch se dostavil před měsícem a stále trvá.

24.7.2021 v 23:15 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 240 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dopis s nabídkou

Přidejte se k více než půl miliónu seniorů, kteří jsou již očkováni. Děláte to pro všechny. Děkujeme. S tímto mottem oslovuje zdravotní pojišťovna občany.

24.7.2021 v 19:02 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jan Pražák

Mrtvej

„Tohle se ti nebude líbit, Honzo. A jestli to vydáš na tom svým blogu, asi se to nebude líbit ani spoustě čtenářů. Ale já ti to musím říct, abys věděl, jak cynický dokážou některý lidi bejt.“

24.7.2021 v 17:14 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 558 | Diskuse

Jiří Míka

Jojo, odborníci - Lidi lidme!

Podle nejnovějších expertů prý realita není skutečná a tak vlastně si můžeme představit, co chceme. A lidi by měli lidit. Zlidit všechno co najdou.To je náš tajný plán. Zlidit všechno a řídí to Putin, I všechny uklízečky v Rusku.

24.7.2021 v 15:49 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 111 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz