Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Proč na královské svatbě záleží

29. 04. 2011 0:00:00
V posledních dnech média žijí britskou královskou svatbou. A někteří „obyčejní lidé“ s gustem brblají, že je nějaká svatba vůbec nezajímá, celá monarchie je přežitek a ať je s tím laskavě nikdo neotravuje.
William a Kate

Obvyklá kritika mluví o tom, že by média radši měla informovat o skutečných politických problémech. Královská svatba je prý zbytečně drahá legrace z peněz daňových poplatníků a vůbec členové královských rodin jsou příživníci, kteří žijí na úkor poctivých lidí. Nejlépe takovou zbytečnost jako je monarchie zrušit. A proč bychom se vlastně měli o nějakého Williama a Kate zajímat, copak za nimi stojí nějaké činy, kterými by si zasloužili svou popularitu? A vůbec, ať si ti Angličani blázní, když se jim to líbí, ale proč do toho někdo tahá nás?

Sváteční událost

Ale je taková kritika oprávněná? Tak se na to podívejme popořadě: O politických problémech je samozřejmě potřeba referovat a je špatné, když se od nich někdo snaží odvádět pozornost vyvoláváním umělých kauz. Ale měli bychom rozlišovat věci všední a věci sváteční: Je prostě přirozené, že zatímco po většinu času se člověk věnuje běžným všedním starostem, čas od času chce oslavovat prostě proto, že je sváteční příležitost. Kritizovat to je jako kritizovat, že o Vánocích se média věnují vánočním tématům a o Velikonocích velikonočním.

Chcete-li pohlížet na královskou svatbu z čistě ekonomického hlediska, je možné ji brát jako investici do turismu: Ano, stát přispěje královské rodině na její uspořádání (ostatně jde o státní událost), ale výsledkem je mnohonásobně větší finanční přínos pro hotely, cestovní kanceláře, prodejce suvenýrů atd. Ani monarchie jako taková není pro stát tak finančně nákladná, jak je zvykem tvrdit – v Británii například stát sice vyplácí královské rodině jistou rentu, ale zato přímo do státní kasy plynou příjmy z královských statků, které tuto rentu řádově převyšují. V takovém Lichtenštejnsku ovšem panovnická rodina nedostává ze státní kasy vůbec nic. (Jak by to asi nesli naši prezidenti?) Vím, že někteří lidé se prostě nezbaví klišé o vykořisťujících feudálech, kteří svého majetku nabyli neprávem, ale mně osobně je milejší šlechtický rod, který po generace úspěšně hospodařil na svých statcích a cítí zodpovědnost za svůj majetek, než moderní „podnikatelé“ a zbohatlíci.

Pokud si myslíte, že si britská monarchie nezaslouží nic jiného než zrušení, zamyslete se, čím by měla být nahrazena. Představte si, že události typu královských svateb a korunovací, konané řádově po desetiletích (poslední taková se v Británii konala přesně před třiceti lety), ale sjednocující národ v mimořádné oslavě své státnosti a identity zosobněné panovnickou dynastií, by byly vystřídány prezidentskými volbami, konanými každých pár let, ale rozdělujícími národ do znesvářených táborů navzájem se osočujících kandidátů. Když už byla řeč o finanční nákladnosti, odhady ceny přímé volby prezidenta v ČR hovoří o půlmiliardě za pouhé jedno kolo voleb (a nevím nevím, jestli prezidentské volby přitáhnou nějaké turisty. I o prodejnosti prezidentských suvenýrů mám své pochybnosti). Tím nechci říct, že by volby byly v principu něco zavrženíhodného, pouze že máme-li volený parlament a vládu, lepším doplněním k nim je nevolená hlava státu.

Monarchie jako symbol

Zajímavá je námitka, že nemá smysl se o prince Williama a Kate Middletonovou zajímat, protože zatím nevykonali nic, čím by si zasloužili naši pozornost. No nevím jak Vám, ale mně přijde fakt, že William bude s velkou pravděpodobností jednou králem nejvýznamnější světové monarchie, sám o sobě hodný pozornosti, bez ohledu na to, jestli s tím souhlasíme nebo ne (kéž bychom tak mohli vědět, kdo bude třeba za dvacet let naším prezidentem a mohli s tím vědomím sledovat jeho politické kroky). A zamysleme se nad tím, jakými činy si svou popularitu zajistily různé známé osobnosti a umělecké či politické celebrity. Není nakonec takový princ, za nímž stojí přinejmenším staletá historie jeho rodu, hodnější naší pozornosti?

I když to může znít jako provokativní tvrzení, mám za to, že na monarchii je svým způsobem něco hluboce a osobně demokratického. Umožňuje totiž, aby se na nejvyšší pozici dostal i člověk, který neoplývá ohromnou dávkou kariérismu, politické vychytralosti, výmluvnosti, touhy po moci a ostrých loktů. Člověk, který by jinak možná vůbec neuvažoval o kariéře vrcholného politika. A přesto – nebo právě proto – to může být člověk pro takovou funkci nejvhodnější. Doporučuji Vám podívat se na film Králova řeč; skvěle líčí útrapy koktavého prince, který měl hrůzu z veřejných vystupování – a přece se právě on stal jako král Jiří VI. tím nejlepším vůdcem v čase hrozných útrap druhé světové války, jakého si Británie mohla přát a za nímž se sjednotily všechny jeho národy. Dovedete si představit, že by se takový člověk mohl někdy stát prezidentem v republice?

Kate Middleton vděčí za svou pozici lásce a vztahu osobní oddanosti. Myslím, že to samo o sobě je srdcím většiny lidí bližší než všechny voby, koaliční dohody, vládní kauzy a politické machinace dohromady. A princ William? Ano, narodil se do zcela výjimečné rodiny, ale věřím, že nikdo, kdo tuší něco o povinnostech a zodpovědnosti panovníků, by s ním měnit nechtěl. Ale právě proto, že se do své pozice dostal, aniž by musel projít vítězně desetiletími politických bojů a jako ostřílený politik si probojovat cestu na vrchol, si člověk spíš dokáže představit sám sebe na jeho místě než na místě většiny vrcholných politiků. Potěšme se tak spolu s mladou dvojicí a sledujme královskou svatbu s radostí.

A konečně, proč bychom se ale měli o celou věc zajímat, když je to záležitost Velké Británie? Souhlasím s námitkou; až se bude konat v Praze svatba následníka trůnu Českého království, budu jednoznačně pro to, aby jí média věnovala více pozornosti než událostem v Londýně. Protože jsme ale bohužel od časů tatíčka Masaryka o takové události ochuzeni, nezbývá nám, než obracet se k zemím, k nimž byl v tomto ohledu historický vývoj v tomto ohledu milosrdnější, abychom mohli symbolický význam monarchie zakusit.


Článek publikován též na webu Promonarchii.cz.
Zaujaly-li Vás monarchistické myšlenky, doporučuji též oficiální stránk monarchistické strany Koruny České

Autor: Matěj Čadil | pátek 29.4.2011 0:00 | karma článku: 41.01 | přečteno: 22246x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Ruské vedení si vymýšlí špionážní kauzy a zneužívá justici

Tvrdí to poradce šéfa Roskosmosu Ivan Safronov, který je už více než rok ve vazbě kvůli obvinění ze špionáže pro Českou republiku. Masivní zneužívání justice v Rusku mu dává za pravdu.

23.7.2021 v 17:12 | Karma článku: 17.92 | Přečteno: 299 | Diskuse

Michael Pálka

Jan Tománek a jeho článek - Máte pravdu-opravdu je to jen sobectví...

Ten pán je režisér, výtvarník a spisovatel. A vyjadřuje se v tomto článku na svém blogu Aktualne.cz blog, ke koronaviru. A vyjadřuje se způsobem pro mne a jistě mnohé, nepřijatelným. Zcela.

23.7.2021 v 14:35 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Média a politická garnitura.

V současné době je žhavým tématem odpůrců vládní garnitury otázka, jak mohou lidé volit ANO? Záležitost by sama stála za sociologický průzkum a důvodů bude nepochybně celá řada.

23.7.2021 v 11:11 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 965 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem EU

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem Evropské unie. Parlamentní listy 22. 7. 2021.

22.7.2021 v 22:26 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 109 | Diskuse

Jan Bartoň

Nord Stream 2 – jako pohádka o chytré horákyni

USA a Německo dosáhly dohody o novém plynovodu Nord Stream 2. USA „svolily“ s jeho provozem a Německo přislíbilo, že ho bude provozovat „bez politického nátlaku“.

22.7.2021 v 9:35 | Karma článku: 43.11 | Přečteno: 4682 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz