Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Konec „vzteklého psa“

21. 10. 2011 8:00:00
Plukovník Muammar Kaddáfí byl zabit libyjskými rebely ve svém domovském městě Syrta. A přes všechny problémy současné Libye to je dobrá zpráva. Kaddáfí byl tyran, násilník, terorista a zrádce své země a krále.
„Vzteklý pes“ Kaddáfí
„Vzteklý pes“ Kaddáfí

Znamená to, že zásah NATO proti Kaddáfímu byl spravedlivý? Zdaleka ne; mezinárodní politice samozřejmě dominují národní zájmy, zatímco zásadovost je vzácným zbožím. Že libyjská ropa hrála v těchto událostech podstatnou roli, je nabíledni. Západním politikům, kteří nyní Kaddáfího bombardují, rozhodně neslouží ke cti, že ještě loni se s diktátorem objímali a plácali ho po zádech, jak se pěkně „polepšil“. Přitom i během Kaddáfího přátelských návštěv v západní Evropě proti němu demonstrovalo mnoho libyjských emigranů, kteří na nebezpečnost jeho režimu otevřeně poukazovali (organizátorem protestů byl mimo jiné dědic libyjského trůnu, prasynovec svrženého krále Idríse, Muhammad as-Senussi).

Znamená to, že pád Kaddáfího režimu je jistým krokem k lepšímu? Ani náhodou; jednání povstalecké Přechodné národní rady (NTC) zatím nahrává skeptickým obavám z toho, kam zemi přivede. Je dost pravděpodobné, že po pádu Kaddáfího tyranie, které dominoval jeho bizarní kult osobnosti, sobecké zájmy a megalomanství, se naděje na demokratickou Libyi rozplynou buď v chaosu kmenových sporů a bojů o moc, anebo v jiné tyranii, založené na těch nejhorších elementech současného muslimského světa (je jenom náhoda, že úzké styky s NTC udržuje český radikální islamista Muneeb Hasan Alrawi?)

Libyjec s portrétem krále Idríse
Libyjec s portrétem krále Idríse

Ačkoli oficiální zprávy jsou plné nadšení z Kaddáfího smrti, někteří komentátoři vyjadřují z dalšího vývoje obavy. Zamyslíme-li se nad historií Libye a nebezpečím fragmentace země, je potřeba sjednocující autority zjevná a obnovení konstituční monarchie jakospojujícího prvku země s navázáním na předkaddáfíovskou tradici by byla rozumná možnost. Sám následník trůnu Muhammad as-Senussi o své uznání nijak nebojuje, ale nabízí své služby vlasti a vybízí k obnovení ústavy a tomu, aby měli lidé možnost sami rozhodnout o budoucnosti země1. Bohužel, přestože běžní lidé vzpomínají na dobu krále Idríse a projevují náklonnost k monarchii, politici z NTC nemají žádnou chut dělit se o nově získanou moc, a tak možnost obnovy království neberou příliš vážně. Bylo by příjemné se v tomto mýlit, ale lidová povstání a revoluce svrhávající staré režimy málokdy přinesou samy o sobě skutečné zlepšení.

Přes to všechno, Kaddáfí byl padouch. Netěší mě jeho potupná smrt a vláčení jeho těla ulicemi, jistě neměl být lynčován a mělo se s ním zacházet podle mezinárodních konvencí jako s válečným zajatcem, ale rozhodně si zasloužil tvrdý trest za zločiny, které spáchal, a nikoli spokojené dožití v exilu, jak se poštěstilo tolika jiným diktátorům. Ne náhodou jej Ronald Reagan nazval „vzteklým psem Blízkého východu“. Byl nepřítelem civilizovaného světa, terorizoval vlastní lid, vyhrožoval cizím státům, podporoval teroristické útoky proti jiným národům, vydíral své sousedy a v neposlední řadě se dostal k moci odporným pučem a zradou svého krále. Světu bude bez něj lépe.


Další zajímavé informace:


  1. Některé princovy výroky: „Návrat monarchie do Libye není prioritou, avšak OSN, jež schválila libyjskou ústavu po vyhlášení nezávislosti, musí zasáhnout a obnovit ústavnost, zachovat svobodné volby a nechat národ, ať sám rozhodne jaký systém preferuje.“ „Musíme dát těmto šesti milionům lidí šanci zvolit si, co skutečně chtějí, (...) na čem záleží, je zajistit, aby tu byla demokracie, svoboda volby.“

Autor: Matěj Čadil | pátek 21.10.2011 8:00 | karma článku: 31.32 | přečteno: 5430x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lenka Andrýsová

Registr účtů zlevní práci úředníků a zkrátí formuláře a žádosti. Kdo ho prosadí v Česku?

Dánsko patří mezi špičky v oboru digitalizace veřejného sektoru a nabízí nám hodně inspirace. Jedním z prvních řešení, kterým Dánsko digitalizaci veřejného sektoru zahájilo, je registr účtů.

19.9.2021 v 20:16 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 151 | Diskuse

Ladislav Jílek

Vzpomínka předvolební

Stalo se to v době normalizace. Jeden kolega z práce měl příbuzného, který emigroval po roce 1948, pracoval v Porúří, měl německé občanství a přijel na návštěvu.

19.9.2021 v 12:24 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 349 | Diskuse

Vladimír Zeman

Předvolební kampaň ve stylu celého sněmovního období.

Nejdůležitější, to jest sněmovní volby, jsou před námi. A předvolební kampaň je zcela ve stylu souboje opozice versus koalice. Nic nového, žádný svěží nápad, nic co by docela nudnou politickou scénu oživilo.

19.9.2021 v 11:29 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 231 | Diskuse

Karel Stýblo

Povídání na neděli.

Tak – ňák mám neodbytný pocit, že rozum se vytrácí jako pára nad hrncem. Laskavý čtenáři, prosím, nezlob se. Dříve jsem rád komunikoval naživo a tvrdil jsem, že i diskuze v hospodě je obohacující.

19.9.2021 v 10:39 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 150 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Edvard Beneš a odboj

22. října 1938 E. Beneš odlétá do Velké Británie, kde ho vítá velvyslanc Jan Masaryk, který ironicky poznamenává, že na příkaz nového ministra zahraničí Františka Chvalkovského musel na vyslanectví odstranit portréty presidentů.

19.9.2021 v 10:24 | Karma článku: 11.03 | Přečteno: 241 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3824

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz