Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Královské rodiny celého světa ve Windsoru

25. 05. 2012 7:00:00
Britský královský zámek Windsor zažil 18. května velkolepou událost; na počest 60. výročí vlády královny Alžběty II. se tu totiž shromáždili zástupci panovnických rodin téměř všech současných monarchií.

Bylo tak možné pořídit jedinečný snímek většiny panovníků celého světa (pravděpodobně nejúplnější, který byl kdy vyfotografován – srv. jiný unikátní snímek z roku 1910).

Navzdory dřívějším obavám byl nakonec pozván i řecký král Konstantin II. (britská vláda zřejmě stáhla svůj požadavek na jeho odmítnutí), zato královna Sofie ani žádný jiný představitel španělské královské rodiny do Windsoru nedorazil (španělská vláda trvá na svém postoji, kvůli malichernému sporu o Gibraltar). Mimoto chyběli ještě představitelé královských rodin Ománu, Bhútánu a Kambodže, všechny ostatní vládnoucí rody byly zastoupeny buď přímo panovníkem, nebo alespoň následníkem trůnu nebo jiným významným představitelem. Další členové britské královské rodiny včetně vévody a vévodkyně z Cambridge se připojili ke královně při vítání hostů.

Monarchisty může těšit, že byl pozván nejenom řecký král Konstantin, ale i další představitelé v současnosti nevládnoucích panovnických rodů: rumunský král Michael, bulharský car Simeon a srbský korunní princ Alexandr. Velmi zajímavé je, že na skupinové fotografii jsou to právě sesazení panovníci Řecka, Rumunska a Bulharska, kteří jsou usazeni na nejčestnějších místech v první řadě vedle královny. Je to pouhá náhoda, nebo bychom si z toho měli vzít nenápadně naznačenou zprávu, že ani tyto královské rody bychom neměli považovat za odepsané? Kdo ví...

V britské veřejné diskusi ohledně oslav bohužel hlasitě zaznívá kritika královny za pozvání kontroverzních králů Bahrajnu a Svazijska, kteří jsou často obviňováni z porušování lidských práv ve svých zemích. Přitom je zvláštní, že antimonarchističtí aktivisté by sice rádi zbavili královnu jakýchkoli práv rozhodovat o hostech na své vlastní oslavě, ale přitom zodpovědnost za pozvání nevítaných hostů přičítají pouze jí samotné a tolik se už nepozastavují nad tím, že proti jejich pozvání nic nenamítala ani britská vláda (jako to udělala třeba v případě řeckého krále). Mimoto, tito „prodemokratičtí“ aktivisté sice hlasitě kritizují pozvání vládců dvou malých státečků na symbolickou slavnostní událost, ale stěží něco řeknou proti mnohem nebezpečnějším režimům, s nimiž se také udržují politické či ekonomické styky. Jako kdyby si evropští prezidenti už tolikrát za poslední století šťastně nepotřásali rukou s celou plejádou diktátorů všech kontinent! Nicméně, zdá se, že britskou veřejnosti tento „skandál“ opravdu netrápí tolik, jak by si tito hluční troublemakeři přáli; lidé si spíš chtějí sami užít a po svém oslavit radostnou událost.


Horní řada: JV princ Násir Mohamed z Kuvajtu, JV korunní princ Abú Dhabí, JKV korunní princ Jugoslávský, JV král Tongy, JKV korunní princ Thajský, JKV princezna Lalla Meryem z Maroka, JKV princ Mohammed bin Najaf ze Saúdské Arábie.

Střední řada: JJ vládnoucí kníže Monacký, JKV velkovévoda Lucemburský, JV král Lesotha, JV král Belgičanů, JV král Norský, JV emír Katarský, JV král Jordánský, JV král Bahrajnský, JV král Malajsie.

Dolní řada: JCV císař Japonský, JV královna Nizozemská, JV královna Dánská, JV král Řeků, JV král Rumunský, JV královna Spojeného království, JV král Bulharů, JV sultán Brunejský, JV král Švédský, JV král Svazijský, JJ vládnoucí kníže Lichtenštejnský.


Článek vyšel také na webu Pro monarchii.

Autor: Matěj Čadil | pátek 25.5.2012 7:00 | karma článku: 32.48 | přečteno: 5962x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Zeptej se psychiatra

Psychiatra by potřebovalo daleko více lidí, než si to myslí. Protože každý se má za zdravého, odolného a soudného. Tedy téměř každý. A někdo ví, že náhradní hlava se nedá koupit v každém Tescu.

17.9.2021 v 13:30 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 256 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 400 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 314 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 407 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3824

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz