Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Souboj levice a pravice. Opravdu?

25. 01. 2013 10:00:00
Vyhrocená kampaň vrcholí, a pokud bychom za cíl přímé volby pokládali znechucení a polarizaci lidí, bylo ho dosaženo. Zkusme ale jít k volbám s chladnou hlavou a nenechme se zatlačit do umělého schématu.

Přímá volba prezidenta bohužel způsobila přesně to, čeho jsem se obával – další rozdělení společnosti a kampaň plnou špinavostí. A světe, div se, nevynesla do souboje o Hrad žádného dokonalého kandidáta, ba ani žádného skutečně nestranického kandidáta, kterého si lidé přáli. Nakonec je volba stejně zase redukována na souboj pravice s levicí, což je dost nešťastné.

Ano, jeden sice je ministrem pravicové vlády (byť ta je některými kritizována za příliš levicovou politiku), druhý byl premiérem vlády levicové (byť šlo o skrytou velkou koalici). Ano, podporují je jejich vlastní strany a mají (byt neochotnou a nejednotnou) podporu hlavních stran pravice a levice. Ale to přece ještě neznamená, že podle těchto charakteristik bychom se měli rozhodnout o své podpoře. Oba kandidáti jsou také občas označováni za příliš pravicové, příliš levicové. A co téma, které v posledních dnech hýbalo kampaní? Je snad účelové brnkání na struny nesnášenlivého nacionalismu téma pro moderní levici?

I kdyby snad stáli oba kandidáti vyhraněně na obou stranách pravo-levé škály (která je sama o sobě dost zmatená a různě interpretovaná), pořád to přece není to jediné, o co při volbě prezidenta jde. Nevolíme přece polické strany, nevolíme vládu, nevolíme premiéra; volíme prezidenta. Prezident nebude řídit ministerstva, upravovat sociální dávky a vypisovat daně; prezident nás bude reprezentovat v zahraničí, zprostředkovávat jednání mezi politickými stranami, jmenovat odborníky do Ústavního soudu a ČNB a hlavně by měl být zástupcem nás všech. Ano, že by po současné vyhrocené kampani mohl být kterýkoli z nich představitelem nás všech, zdá se skoro nepředstavitelné. Ale co se dá dělat; nemáme monarchii, kde by lidé mohli s představiteli státu prožívat radostnější události (a nikoli, bohužel ani kníže na Hradě by nebyl žádný panovník z toho prostého důvodu, že by to byl prezident), takže jeden z těch dvou pánů zjevně bude sedět v prezidentském křesle. A jde jen o to, podle čeho se rozhodne, který to bude.

Nemám ani čas, ani chuť pouštět se do nějakých sáhodlouhých politologických argumentací, ani si nemyslím, že bych tím mnoho lidí přesvědčil. Ale snad příklad promluví jasněji než tisíc slov. Podívejte se na tabulku níže s ukázkou levicových, středových a pravicových politiků z ostatních politických stran, kteří vyjádřili jednotlivým kandidátům (přímo či nepřímo) podporu:

Karel: Jiří Dienstbier, Petra Buzková, Vladimír Špidla, Anna Šabatová Zuzana Roithová, Petr Pithart, Ondřej Liška, Eliška Wagnerová Jiří Pospíšil, Bohuslav Svoboda, Petr Gazdík, Zdeněk Tůma
Miloš: Jaroslav Foldyna, Jiří Paroubek, Zdeněk Škromach, Vojtěch Filip, Miroslav Štěpán Vít Bárta, Stanislav Huml, Jan Fischer Václav Klaus, Boris Šťastný, Jan Zahradil, Vlastimil Tlustý, Pavel Bém

Jak vidíte, podpora politických osobností je bez ohledu na stranickou příslušnost rozložena na pravolevé ose docela široce. Nezdá se Vám však, že osobnosti napříč politickým spektrem spojuje kromě podpory jednomu či druhému kandidátovi ještě něco jiného? Není zajímavé, jací to politici se navzdory deklarovanému soupeření pravice s levicí opět scházejí na jedné lodi?

Je na Vás, jak se v prezidentské volbě rozhodnete, ale nebylo by špatné vše zmíněné vzít v úvahu – zamyslet se, jestli moderní levicovou stranu lépe charakterizuje Jiří Dienstbier nebo Jaroslav Foldyna, jestli byl přijatelnějším premiérem Vladimír Špidla nebo Jiří Paroubek, jestli na Vás jako prezidentský kandidát lépe působila Zuzana Roithová nebo Jan Fischer, jestli si vážíte spíše Víta Bárty nebo Elišky Wagnerové, jestli je lepším pravicovým politikem Jiří Pospíšil nebo Boris Šťastný, jestli je lepším primátorem hlavního města Bohuslav Svoboda nebo Pavel Bém, jestli je Václav Klaus prezident, na kterého máme být hrdí...

Podobně jako o politicích by se dalo mluvit o dalších osobnostech, které podpořily jednoho či druhého kandidáta, ale o tom si jistě jste schopni udělat obrázek sami. Vadí mi takové ponižující odsudky, jako že se hloupá a nesvéprávná mládež nechala zmanipulovat pokleslou pražskou intelektuální elitou (totéž samozřejmě platí i pro odsudky opačné strany; sám chápu mnoho důvodů, proč lidé preferují Zemana; s většinou z nich nesouhlasím, ale to neznamená, že bych jeho zastánce označoval za zmanipulované stádo bez vlastního názoru).

Smiřme se prostě s tím, že nevolíme světce ani dobrotivého panovníka a že oba kandidáti mají své vady a žádný z nich není dokonalý. Zamysleme se nad tím, o co doopravdy u prezidentské funkce jde a volme podle toho. Na závěr si dovolím ocitovat Zdeňka Svěráka, který dokázal jako obvykle vystihnout to nejpodstatnější. A přeji šťastnou ruku ve volebních místnostech.

Zdeněk Svěrák: Tři důvody pro mou volbu

1. Po nejbližších parlamentních volbách mapa naší země s největší pravděpodobností zoranžoví a zrudne. A to nejen proto, že takzvaná pravice nedokázala občanům vysvětlit nutnost nepopulárních reforem, ale hlavně proto, že sama je nepřesvědčivá a na svém rozkladu dál úspěšně pracuje. Pro zachování rovnováhy by bylo zdravé, aby na Hradě seděl člověk, který má šanci nás sjednocovat, protože dává přednost jiným hodnotám než dělení na pravici a levici, hodnotám, jako jsou právo, občanské svobody a slušnost.

2. Přiznávám, že silným varovným signálem pro mou volbu je to, že Miloše Zemana podporuje současný prezident a téměř celá jeho rodina. A divím se, že naše sociální demokracie jako celek tento signál neslyší. Zvítězí-li spojenectví těchto dvou chladnokrevných hráčů, pochybuji, že se obrody české společnosti dožiju. Svým hlasem chci zabránit tomu, aby na Hrad usedl pokračovatel ješitného a sobeckého pojetí tohoto úřadu, tedy politik, který bude skrze tento úřad zneklidňovat a zákulisně ovlivňovat politické dění doma a oslabovat naše zakotvení mezi západoevropskými státy.

3. Třetí důvod, který rozhodl o mé volbě, je subjektivní a plyne z mé zkušenosti učitelské a divadelní. Povolání učitele i herce vás naučí odhadovat z jednání, z výrazu tváře, z pohybů a mluvy povahu člověka. Mě to naučilo rozpoznávat lišáky. To jsou jedinci obdaření chytrostí a bystrým úsudkem dravců. Lišák se na vás usmívá, i vás obveselí, ale vy jako zajíc nevíte, jestli vás má rád jako bytost, nebo jako pochoutku. My hlodavci bychom si měli dát na lišáky pozor.

Autor: Matěj Čadil | pátek 25.1.2013 10:00 | karma článku: 23.66 | přečteno: 1438x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (2)

Co přinesl letošní projev o stavu Unie? Budeme platit daň z „nezdravých“ potravin? Co je Nový evropský Bauhaus? K čemu má sloužit úřad HERA? O tom a o dalších aktualitách v druhém dílu série „Tento týden v EU“.

17.9.2021 v 15:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Petr Štrompf

Volby jako hráči pokeru. Před hrou každý dělá velká ramena

Korunový mariáš, třeba ten lízaný. Před hrou jen úsměvy, silná slova o soupeřově dovednosti podvádět a celkové napětí, jak hra zase dopadne. Taková je podoba českých svobodných voleb.

17.9.2021 v 8:40 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 140 | Diskuse

Vladislav Svoboda

II. republika

Jestli bychom se měli jako Češi, Moravané, Slezané za něco stydět, tak by to určitě mělo být období II. republiky. Opět se ukázalo, že ti co nejvíc řvou o vlastenectví jsou povětšinou největší škůdci.

17.9.2021 v 8:21 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jan Bartoň

EU: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Pod palcovými titulky EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu EUR ročně!

17.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 26.77 | Přečteno: 372 | Diskuse

Karel Úlovec

Největší odborník na covid v Česku ? Pan premiér !

Reakce na reakci Andreje Babiše poté, co Ladislav Dušek a Rastislav Maďar připustili, že by se při zvýšení počtu nakažených koronavirem měli testovat i očkovaní.

16.9.2021 v 21:29 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 450 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3824

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz