Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

41 / 32 / 27

26. 01. 2013 17:00:00
Tak jsme si zvolili. 32 % lidí volilo aroganci, populismus a pomluvy, 27 % naději na změnu ke slušnosti a nejlepšího výsledku 41 % dosáhla jako obvykle strana nevoličů, kterým je jedno, jaký politický styl bude naši zemi v následujících letech reprezentovat.
Lež zvítězila

Nevadí mi v prvé řadě to, že bude prezidentem ten strejda z Vysočiny (i když to mi taky vadí dost, když uvážím všechny souvislosti); ono pokud nedojde k nějakému velkému průšvihu, tak to pořád nebude horší, než těch uplynulých deset let v Klausem. Možná přibude na Hradě sprostot, vulgárnosti, a otevřených urážek, možná ubude ostud v Evropské politice. Možná. Každopádně zůstává u vesla stejná parta parta jako dosud, byť se tu načas rýsovala šance na to, že by se něco mohlo změnit a že bychom snad mohli překročit stín opoziční smlouvy a celého s tím souvisejícího stylu politiky posledních dvaceti let.

Co mi ale vadí nejvíc, je to, jakým způsobem k tomu vítězství došlo. Kdyby se rozhodovalo na základě skutečných politických témat, na základě rozdílů, které jsou skutečně relevantní pro funkci prezidenta, a většina lidí by po zralé úvaze usoudila, že Miloš Zeman nás bude reprezentovat lépe než Karel Schwarzenberg, sice by mě to mrzelo, ale respektoval bych to. Umět přiznat porážku je důležité. Ovšem za podmínky, že se souboj vede čestně.

Nicméně nad takovou špinavou kampaní, jaké jsme byli v posledních dnech svědky, zůstává rozum stát. A ještě víc nad tím, kolik lidí se jí nechalo ovlivnit. Můžete stokrát poukazovat na to, že mládež volila knížete jenom proto, že to bylo "in", ale pořád je to lepší, než když opačná strana postavila svou kampaň na pomluvách, na lžích a na aroganci (neříkám, že se stoupenci Schwarzenberga tu a tam nedopustili něčeho neslušného, ale druhá strana v tom zcela nesrovnatelně vedla).

Když člověk z reportáží slyší, jaké argumenty uváděli mnozí voliči Miloše Zemana, jako „Aspoň je to Čech, toho Rakušáka na Hradě nechci,“ nebo „ty volíš toho Sudeťáka? Husity na tebe!“ není pochyb, že pomluvy padly na úrodnou půdu.

Smutné je i to, že 41 % lidí otevřeně deklarovalo, že je jim jedno, kdo je bude reprezentovat. Uznávám, že pro to mohli mít své důvody, ale měli bychom se zamyslet nad tím, co to o naší politice vypovídá.

Je mi špatně nikoli z toho, že bude prezidentem Miloš Zeman, ale z toho, jakým způsobem svého vítězství dosáhl. Z toho, co všechno jsou někteří lidé schopni udělat pro získání moci. Když byl volen Václav Klaus, tak i přes všechny nechutnosti v parlamentu jsme si moli říkat, že se nás to vlastně tolik netýká, umýt si nad tím ruce a třeba se tomu i od srdce zasmát. Teď se ty nechutnosti týkají nás všech. Bojím se přemýšlet nad tím, co to znamená...

Autor: Matěj Čadil | sobota 26.1.2013 17:00 | karma článku: 29.51 | přečteno: 2173x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Ruské vedení si vymýšlí špionážní kauzy a zneužívá justici

Tvrdí to poradce šéfa Roskosmosu Ivan Safronov, který je už více než rok ve vazbě kvůli obvinění ze špionáže pro Českou republiku. Masivní zneužívání justice v Rusku mu dává za pravdu.

23.7.2021 v 17:12 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 161 | Diskuse

Michael Pálka

Jan Tománek a jeho článek - Máte pravdu-opravdu je to jen sobectví...

Ten pán je režisér, výtvarník a spisovatel. A vyjadřuje se v tomto článku na svém blogu Aktualne.cz blog, ke koronaviru. A vyjadřuje se způsobem pro mne a jistě mnohé, nepřijatelným. Zcela.

23.7.2021 v 14:35 | Karma článku: 17.87 | Přečteno: 473 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Média a politická garnitura.

V současné době je žhavým tématem odpůrců vládní garnitury otázka, jak mohou lidé volit ANO? Záležitost by sama stála za sociologický průzkum a důvodů bude nepochybně celá řada.

23.7.2021 v 11:11 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 917 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem EU

Rozhovor o právu na obranu a nadřazenosti naší ústavy nad právem Evropské unie. Parlamentní listy 22. 7. 2021.

22.7.2021 v 22:26 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jan Bartoň

Nord Stream 2 – jako pohádka o chytré horákyni

USA a Německo dosáhly dohody o novém plynovodu Nord Stream 2. USA „svolily“ s jeho provozem a Německo přislíbilo, že ho bude provozovat „bez politického nátlaku“.

22.7.2021 v 9:35 | Karma článku: 42.84 | Přečteno: 4393 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz