Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Rodič I a Rodič II – jednotně v boji proti sexismu

23. 12. 2013 17:30:00
Možná jste zaznamenali zprávu, že litevské úřady začaly užívat termíny Rodič I a Rodič II místo otce a matky. Tento uvědomělý krok jistě povede k světlým zítřkům, přesto si však dovolím navrhnout pár doplnění.

Více si můžete přečíst v tomto článku; podstatné sdělení je následující: Elektronické žákovské, které právě zavedly litevské školy, místo dřívějšího označení "otec" a "matka" používají raději neutrální výrazy "rodič I" a "rodič II". Přesně tak, jak doporučuje Evropská komise, která staré dělení na otce a matku považuje za sexistické.

Jistě též tleskáte odhodlání úředníků, kteří pozvedli prapor pokroku a politické korektnosti v boji proti sexistickým přežitkům, jako jsou slova otec a matka. Dodávám jen pár námětů k tomu, co by tito chrabří bojovníci za lepší zítřky neměli zanedbat.

Předně, když už jsme poznali společenskou nebezpečnost výše zmíněných slov, měli bychom se proti nim postavit skutečně důrazně. Jak je třeba možné, že nejvýznamnější pražská porodnice se oficiálně jmenuje Ústav pro péči o matku a dítě? To je přece nechutný sexismus; správně by to mělo být Ústav pro péči o rodiče I (nebo rodiče II) a dítě. Stejně tak zastarale nazvané mateřské mléko by se měly přejmenovat na rodičovské mléko. Totéž platí pro mateřské školy, mateřská centra nebo mateřský jazyk (správná označení nechť si čtenář doplní sám). A vůbec, měl by být zavržen sexistický předsudek o tom, že lidská bytost vzniká spojením spermie otce a vajíčka matky, když máme takové krásné pojmy jako rodič I a rodič II.

Nebojme se tomuto pokrokovému trendu zpětně přizpůsobit i sexistické tituly historických postav: Karel IV. by měl být správně tolerantně označován jako Rodič vlasti. Místo Matky Terezy můžeme říkat Rodič Tereza. Stejně je na místě aktualizovat názvy klasických literárních děl, abychom tak mohli číst Balzakův román Rodič Goriot nebo sledovat Čapkovu divadelní hru Rodič (logicky to platí i pro slavný román Prarodič Boženy Němcové).

Státem uznané církve rozhodně musí odbourat jazykový sexismus; například Desatero přikázání, kde se praví „Cti otce svého i matku svou“ je třeba aktualizovat, abychom mohli ctít rodiče I svého i rodiče II svého.

Příslušné orgány by též měly dbát na to, aby byly děti v tomto směru náležitě vychovávány už od nejmladšího věku. Prvním slovem mladých pokrokových Evropanů by tak samozřejmě nemělo být hanebně sexistické „máma“, nýbrž hezky neutrální „rodič I“. (Pravda, je to sice trochu hůře vyslovitelné, ale za pomoci dotací od Evropské komise bude jistě tento drobný problém překonán.)

Odbourání sexistických výrazů otec a matka je sice nepochybně pokrokové, ale do budoucna je třeba podobně pracovat i s dalšími slovy. A co může být sexističtějšího než dělení na muže a ženu? Otázka je, čím tato slova nahradit. Analogicky k rodičům se nabízí označení osoba I a osoba II, které je ovšem poněkud nejednoznačné. V konkrétnějších termínech osoba s mužskými pohlavními orgány a osoba s ženskými pohlavními orgány se nám zase vrací nevhodná sexistická slova mužský a ženský. Dostatečně tolerantní označení v budoucí společnosti by snad mohlo být osoba s pohlavními orgány I. typu a osoba s pohlavními orgány II. typu. Co říkáte?

Ti z čtenářů, kteří smýšlejí skutečně pokrokově, se možná ptají, proč vůbec nějaké rozlišení udržovat a proč se nezbavit zastaralého rozdělení pohlaví jednou provždy. Zapomínáte však na jeden základní předpoklad vyspělé společnosti: kvóty. Jak by měly úřady dohlížet na to, že podniky zaměstnají stejný počet osob s pohlavními orgány I. typu a osob s pohlavními orgány II. typu, kdyby se rozlišení zcela zrušilo?

Pár dalších drobných problémů zajisté ještě bude třeba uspokojivě vyřešit, než budeme moci v tvorbě nové pokrokové společnosti pokročit opět o krok dále. Tak třeba gramatický rod: Obhájci lidských práv by jistě právem mohli vznést protest, že slovo rodič je mužského rodu, což je velmi diskriminující a sexistické. Řešením by mohlo být použití vhodného slova ve středním rodě (co třeba individuum?). Také by někdo mohl přijít s námitkou, že při číslování I a II je ten druhý diskriminován (s možným řešením přišli už kdysi čeští cimrmanologové, kteří dvě skupiny zrovnoprávnili tím, že je označili jako 1 a A). Též by do budoucna bylo vhodné dát prostor pro libovolný počet rodičů, nikoli pouze dva. (Pouhými dvěma místy jsou totiž nemístně diskriminovány polygamní svazky, jež si přece zaslouží rovnoprávnost, že ano?)

Tyto maličkosti ale budou jistě brzy vyřešeny, naše společnost bude zase o něco dále a zítřky budou zase o něco světlejší.


Ale jestli to ještě není pro politickou nekorektnost zakázané, tak Vám přeju krásné Vánoce!

Autor: Matěj Čadil | pondělí 23.12.2013 17:30 | karma článku: 34.37 | přečteno: 1732x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Pětky alias "koule"

Každý žák, který je chytřejší než jeho učitel, musí se připravit na to, že bude propadávat. Zažil jsem to ve svém životě nesčíslněkrát.. Pedagogové totiž nedělají žádný rozdíl mezi géniem a idiotem, myslíc, že je to jedno a totéž.

24.7.2021 v 1:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Ty jíš i neumytý borůvky, na který čůraj vzteklý lišky?

Zeptala se mě kolegyně, když jsem se s chutí pustila do vaničky právě donesených malin a před tím si je neumyla, argumentujíc, že lesní a podobné ovoce prostě nenechávám zbytečně nacucat vodou ...

23.7.2021 v 20:15 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 328 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Sliny, pak nosohltan

Tokio: přes 11 000 sportovců, z nichž 80 % uvedlo, že jsou očkovaní. Přes 100 infikovaných. Nákaza v Japonsku roste, ale míra úmrtí je minimální.

23.7.2021 v 19:39 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 170 | Diskuse

Karel Trčálek

Nezodpovědný lékař napáchal pořádnou neplechu na mimořádné letecké lince Praha-Tokio

Taková drzost! Ten člověk je nenaočkovaný a vleze do letadla plného naočkovaných olympioniků, kteří se od něho nakazí. Ten se mi tak dostat do parády, tak ho nedá do cajku ani prof. Kolář!

23.7.2021 v 18:20 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 249 | Diskuse

Marcel Burkert

8 naj argumentov stúpencov núteného očkovania na C-19 vo svetle „teľacieho IQ“.

Prečo to "teľacie IQ", to sa spýtajte redaktora, údajne najčítanejšieho denníka na Slovensku, denníka Sme, Petra Shutza. Bližšie k jeho vyjadreniu, na adresu nezaočkovaných, v texte tohto článku.

23.7.2021 v 14:55 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3823

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Najdete na iDNES.cz