
Zemřel v nuzných podmínkách, po těžkém zápalu plic, téměř všemi opuštěn. Přesto měl do poslední chvíle na srdci osud svých národů a i na smrtelné posteli se modlil také za český národ.
Zanechal po sobě vdovu Zitu s osmi dětmi, která jej přežila o 67 let – před pár dny jsme si připomínali teprve pětadvacáté výročí její smrti.
Ještě před sňatkem mladého arcivévody Karla se Zitou Bourbo-Parmskou o něm papež sv. Pius X. prohlásilŽehnám arcivévodovi Karlovi, který bude příštím císařem rakouským a jenž pomůže vésti své země a jejich národy k vysoké cti a mnohému požehnání - toto požehnání se však úplně projeví až po jeho smrti.
. Též řádová sestra Marie Vinzentie předpověděla, že Karel Habsburský se stane císařem a bude podroben útokům zla. Tato slova se ukázala být vskutku prorockými, neboť císař Karel se, nikoli z vlastního přičinění ocitl na trůně v bezvýchodné situaci první světové války a i přes nejlepší snahu se mu nepodařilo dosáhnout pro svou říši míru, po kterém toužil, a nakonec byl ze své vlasti vypovězen jako nevítaná osoba.
Přesto byla po císařově smrti jeho památka ctěna, byla založena Modlitební liga císaře Karla a roku 2004 bylo úsilí mnoha desetiletí korunováno jeho blahořečením. Ke svatému knížeti Václavovi se tak připojil druhý český panovník – světec. Od té doby roste počet kaplí, zasvěcených blahoslavenému císaři, k jeho cti jsou slouženy mše sv. na celém úzamí bývalé monarchie a jeho památku si připomíná více a více lidí.
Beatus Carolus e domo Austriae, ora pro nobis!
Více informací: Karel I.