Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co jsme vlastně slavili 28. října?

28. říjen je dnes hlavním státním svátkem České republiky. Málokteré výročí je přitom tak rozporuplné a spojené s tolika pověrami a omyly, jako právě tento den.

Parte Českého království

Je ve zvyku mluvit o 28. říjnu jako o dni vzniku samostatného státu. Přitom by měla stačit špetka obecného přehledu, aby si člověk uvědomil, že český stát nevznikl roku 1918, ale o dobrých tisíc let dříve. Vždyť i dnes jsme hrdi na dějiny Českého království a největším Čechem si volíme krále Karla IV. To se dá opravdu těžko uvést do souladu s tvrzením, že náš samostatný stát vzikl až před 91 lety. Takže v roce 1918 byla pouze obnovena samostatnost státu, který byl v 18. a 19. století dočasně administrativně spojen v centralizovaném soustátí s dalšími zeměmi (přestože formálně Království české, Markrabství moravské a Vévodství slezské jako korunní země nepřestaly existovat nikdy).

Můžeme namítat, že byl tehdy nově vytvořen stát československý, který nikdy dřív neexistoval. Nešlo ale o žádné revoluční vytvoření nového státního útvaru na zelené louce, naopak v prvním zákoně nového státu (tzv. recepčním zákoně) se píše: „Veškeré dosavadní zemské a říšské zákony a nařízení zůstávají prozatím v platnosti; (…) Všechny úřady samosprávné, státní a župní, ústavy státní, zemské, okresní a zejména obecní (…) prozatím úřadují a jednají dle dosavadních platných zákonů a nařízení.“ Nový stát tedy právně navazoval na předchozí uspořádání. A protože Slováci do té doby žádný stát neměli, je zřejmé, že oddělením od Rakousko-Uherské říše mohl nový stát navázat pouze na Země Koruny České. Roku 1918 sice vznikl státní útvar v nové podobě, ale tato jeho podoba zase o dvacet let později roku 1938 zanikla. Společenství Čechů a Slováků v jednom státě (ochuzeném o Podkarpatskou Rus) sice pokračovalo i po válce, ale i to je dnes už skoro sedmnáct let minulostí. A mezitím se tu za těch 91 vystřídalo asi sedm různých republik, čili rok 1918 má se vznikem našeho současného státu společného opravdu jen málo.

Obecně oblíbeným omylem pak je také tvrzení, že 28. října 1918 vznikla republika. Takové výroky se znovu a znovu opakují a novináři, kteří se ani nesnaží ověřit si fakta, pak klidně píší takové věci, jako že 28. října slaví republika 91 let. Skutečnost je přitom taková, že 28. října byla sice vyhlášena samostatnost státu, ale ve výše zmíněném zákoně z toho dne se praví, že „státní formu Československého státu určí Národní shromáždění ve srozumění s Československou národní radou v Paříži. Orgánem jednomyslné vůle národa a vykonavatelem státní svrchovanosti je Národní výbor.“ O republice ani slovo. Nový stát tedy neměl určenou státní formu. Ale jak píše historik Josef Pejřimovský, vzhledem k tomu, že všechny stávající zákony zůstávaly v platnosti, muselo se to logicky vztahovat i na Pragmatickou sankci, která určovala nástupnictví českých králů. Nový stát tedy, jakkoli se to dnes může zdát neuvěřitelné, byl podle vlastních zákonů v prvních dnech své existence královstvím a hlavou státu byl de iure stále král Karel.

Ještě pozoruhodnější je, že republika nejenže nebyla vyhlášena 28. října, ale ani později. Podle výše uvedeného zákona mělo státní formu určit Národní shromáždění. To se ale nestalo; o zavedení republiky a zrušení monarchie se nikdy nenechalo hlasovat. Při prvním zasedání Národního shromáždění dne 14. listopadu 1918 už byla republikánská forma státu prohlášena doktorem Kramářem za hotovou věc a dokonce ani nový prezident Masaryk nebyl zvolen žádným hlasováním. Nikdy nebylo hlasováno ani o sesazení krále či habsbursko-lotrinské dynastie z českého trůnu.

Jak sami vidíte, se vznikem samostatného státu a zavedením republiky to zdaleka nebylo tak jednoduché, jak se obecně traduje. Snad dnes, po devadesáti letech, konečně přichází čas, kdy se oprostíme od politických pohledů na dějiny a budeme pohlížet na historická fakta střízlivě, bez očerňování jedněch a glorifikace jiných. Práce českých historiků už takový trend naznačují, zbývá tak jen doufat, že si najde cestu i do obecného povědomí.

Autor: Matěj Čadil | pátek 30.10.2009 1:23 | karma článku: 22,51 | přečteno: 2247x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99