150. výročí sjednocení Itálie

20. 03. 2011 7:00:00
V těchto dnech si Itálie připomíná 150. výročí svého sjednocení, kdy Sardinské království pohltilo téměř celý Apeninský poloostrov. Mnoho Italů však velké důvody k oslavám nevidí – a vlastně ani není divu.
Království obojí Sicílie
Království obojí Sicílie

17. března uplynulo 150 let od vyhlášení Italského království a dnes si připomínáme výročí formálního zrušení Království obojí Sicílie 20. března 1861, které následovalo po pádu poslední sicilské pevnosti Gaeta o měsíc dříve. Italská monarchie jistě byla zřízením, které by si zasloužilo podporu v porovnání s republikánským chaosem, který přišel poté, nicméně okolnosti jeho vzniku nepředstavují zrovna světlou stránku italské historie a vzhledem k tomu, že ani italské království momentálně neexistuje, není v tomto směru moc co slavit.

Bloger MadMonarchist také připomněl svůj rozporuplný postoj k událostem italského sjednocení. Nejenže vznik jedné velké monarchie s sebou nesl zničení několika dalších, ale navíc se sardinský král za tím účelem spřáhl s republikánskými revolucionáři pod vedením Garibaldiho, kteří od počátku považovali sjednocené království jenom za přechodný stupeň ke sjednocené republice. Nejenže obyvatelstvo podrobených států nevítalo své "osvoboditele" zdaleka tak nadšeně, jak se později tvrdilo (na Sicílii sice bylo po jejím obsazení Garibaldim uspořádáno referendum, ve kterém prý 99% lidí hlasovalo pro sjednocení Itálie, ale přitom tam musela být ještě mnoho let přítomna desetitisícová armáda, potlačující odpor místních), ale podrobené státy také nebyly zdaleka tak zaostalé (Království obojí Sicílie mělo vyšší úroveň gramotnosti než Piedmont, nejvyrovnanější státní rozpočet a první železnici i telegraf na celém Apeninském poloostrově – teprve po sjednocení Itálie se z něj stal ten známý "chudý jih"). Možná i proto bylo sjednocené Italské království postaveno na vratkých základech a v referendu roku 1946 (byť poněkud pochybném) neobstálo před republikány.

Také článek na BBC zmiňuje oslavy italského výročí ve světle toho, že Itálie se pyšní "krásou, uměním, jídlem a architekturou" (což jsou ve směs oblasti, které za svůj rozkvět nevděčí Garibaldiho sjednocené Itálii, ale časům, kdy byla Itálie pestrou a komplexní skládačkou větších či menších nezávislých států; monarchií, republik i církevních držav), zatímco vláda je nepopulární, organizují se proti ní protesty, ministerský předseda čelí jednomu skandálu za druhým, oslavy sjednocení jsou terčem kritiky pro předraženost a separatisté usilují o maximální autonomii některých oblastí.

To nejlepší, jak může člověk výročí italského sjednocení oslavit, je tedy vzpomenout si na některé státy, kterým se risorgimento stalo osudným: Království obojí Sicílie, Lombardsko-Benátské království, Toskánské velkovévodství, Parmské, Modenské a Beneventské vévodství. Ostatně některé z nich mají i různé úzké vazby k českým zemím. Například syn posledního vládnoucího toskánského velkovévody Ludvík Salvátor, který byl známým cestovatelem, etnografem a spisovatelem, se usídlil na zámku v Brandýse nad Labem, kde jej dnes připomíná rozsáhlá expozice, a mimo jiné založil v Přerově nad Labem jedno z prvních etnografických muzejí v Evropě. Zita, dcera parmského vévody Roberta, se provdala za pozdějšího rakouského císaře a českého krále Karla I., a stala se tak poslední českou královnou (mimochodem za jedno z nejšťastnějších období života považovala také pobyt na brandýském zámku, ještě před vypuknutím světové války). Titul vévody modenského dokonce přešel po smrti posledního vévody Františka V. na náš vládnoucí rod, konkrétně osobu arcivévody Františka Ferdinanda (právě odtud pochází jeho netypické jméno d'Este). Království Lombardsko-Benátské bylo s námi spojeno personální unií a proti italským revolucionářům je bránil maršál Josef Václav Radecký, který tu vybojoval svá slavná vítězství u Custozzy a Novarry.

Článek vyšel také na webu Promonarchii.cz.

Autor: Matěj Čadil | neděle 20.3.2011 7:00 | karma článku: 35.63 | přečteno: 11546x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 132 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 115 |

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 38.12 | Přečteno: 924 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 34.18 | Přečteno: 3427 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3841

Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...