Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O prezidentském platu a státním rozpočtu

Zatímco celá země žije pádem vlády, trošku zapadla jedna zajímavá událost: Prezident věnoval třetinu svého platu na splácení státního dluhu. Zajímavé gesto, které si zaslouží trochu pozornosti.

Přestože pro Miloše Zemana obyčejně nemám moc slov chvály, toto gesto je mi sympatické. Samozřejmě se nabízí pochybnost, že jde z jeho strany o pouhý populismus: budování si image „lidového“ prezidenta a vymezení se vůči vládě: „Vy stát zadlužujete, zato já se snažím dluh splácet.“ Ale je třeba uznat, že jen málokterý populista je ochoten uplácet lid ze svého vlastního platu. A pokud se povede naplnit deklarovaný smysl nadačního fondu, tedy k prezidentovi se připojí i další bohatí dárci, bude to jistě záslužné. A kdyby snad podobně jednali všichni politici (a nejen politici), kteří se během let na růstu státního dluhu podíleli, třeba by se jim vrátila část ztracené důvěry občanů. Jaká to krásná představa. Ačkoli se nemohu zbavit pocitu, že nežli ládovat peníze do bezedné černé díry státní kasy, je lepší věnovat je na konkrétní bohulibé účely (možná by pak stát mohl skutečně snížit své výdaje).

Dejme si ale celou věc do trochu širší perspektivy: Prezident se tedy vzdává měsíčně šedesáti tisíc korun (tedy ročně asi 720 tisíc) ze svého celkového platu 180 tisíc. Jedna třetina prezidentského platu – zní to pěkně, jenže za prvé, s náhradami se plat prezidenta vyšplhá asi na 360 tisíc, a za druhé, pokud věnovaný obnos srovnáme vůbec s celkovým množstvím peněz, které prezidentská kancelář ze státního rozpočtu dostává (letos 334 403 000 Kč1), už to tak impozantně nepůsobí. Jistě, většina těchto peněz je třeba pro nutný provoz a platy zaměstnanců, takže si s nimi prezident nemůže dělat, co chce. Ale stojí za to uvědomit si, kolik peněz nás prezident s celým svým aparátem stojí.

Proč to ale vůbec takto vypočítávám? Celá záležitost s vracením části prezidentského platu státu mi připomněla jinou hlavu státu, o jejímž financování se v poslední době mluvilo a stojí za to ho trochu přiblížit. Jde o britskou královnu Alžbětu II.

Zatímco ve většině evropských konstitučních monarchií jsou výdaje na královský dvůr jednou z položek státního rozpočtu, jako jsou u nás výdaje na prezidentskou kancelář (dlužno ovšem dodat, že zpravidla kupodivu skromnější2), ve Spojeném království je situace poněkud zajímavější. Ale pro vysvětlení musíme jít trochu do historie:

Do 18. století angličtí a britští panovníci pokrývali veškeré oficiální výdaje ze zisků, jež jim plynuly z jejich vlastních dědičných panství. Roku 1760 ale král Jiří III. uzavřel při svém nástupu dohodu s parlamentem, na základě níž se vzdal výnosů plynoucích z královských panství (Crown Estate) ve prospěch státu, výměnou za to, že potřeby královského dvora budou naopak placeny ze státní pokladny (Civil list a další položky rozpočtu). Čili panovník sice pobíral plat od státu, ale zároveň přímo do státní pokladny plynuly veškeré příjmy z jeho korunních statků. A protože výnosy korunních statků časem rostly, zatímco rozpočet královského dvora byl v průběhu doby vládami stále více omezován, stát na monarchii trvale vydělával (např. v roce 2012 korunní statky vydělaly 200 mil. GBP a královský dvůr dostal od státu 40 mil. GBP. Stát tedy vydělal 160 mil. GBP – asi 4,8 mld. Kč).

Toto uspořádání platilo až do roku 2012, od letoška však došlo ke změně a zjednodušení: Civil list byl zrušen a královský dvůr začal být opět placen na základě výnosu z korunních statků. Jenže zdaleka ne celého výnosu; královská rodina dostane 15 %, zatímco zbylých 85 % putuje do státní kasy. Výsledek je tedy takový, jako by byl výdělek z rodového majetku královské rodiny z 85 % zdaněn státem3. Takže když v roce 2012 činily výnosy z korunních statků 240 mil. GBP, královská rodina dostane 36 mil. GBP4, zatímco státní kasa díky korunním statkům vydělá 204 mil. GBP (6,1 mld. Kč) (viz zde).

Co si vzít ze srovnání českého a britského modelu, nechávám na vás. Ale jak vidíte, skutečné údaje mohou někdy vyvrátit obecně tradované pověry, jako třeba že monarchie je příliš drahá.

A to jsem vůbec nezmínil třeba přínosy pro turistický ruch, které jsou sice těžko vyčíslitelné, ale nezanedbatelné. Zejména při výjimečných událostech, jako byla předloňská královská svatba prince Williama a Kate Middleton: Celkové náklady činily asi 34 milionů GBP, ale celý svět tehdy tuto slávu sledoval a turistickému ruchu ve Spojeném království přinesla 2,7 miliard GBP! A opět dnes, s netrpělivě očekávaným narozením jejich prvního potomka a budoucího následníka trůnu, odhaduje se, že sama tato událost přinese britské ekonomice až 240 mil. GBP.

Dovedete si představit něco takového u nás? Jediná velká událost spojená s úřadem prezidenta jsou prezidentské volby, které však pro stát znamenají pouze stamilionové náklady, zatímco výnosy z turistiky plynou tak leda od těch občanů, kteří před volební kampaní raději odcestují na venkov. Je sice pravda, že Miloši Zemanovi se virózou nad korunovačními klenoty podařilo Českou republiku ve světě trochu zpropagovat, ale něco mi říká, že i kdyby se jeho dcera vdávala, s tím přínosem pro turistický ruch to nijak slavné nebude. Inu, republika je republika.

1) Viz Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2013

2) Zatímco výdaje českého státního rozpočtu na prezidenta činí už zmíněných 334 milionů Kč, například dánská a švédská monarchie si musí vystačit s rozpočtem v přepočtu kolem 250 mil. Kč a španělská monarchie dokonce jen asi 185 mil. Kč. Lichtenštejnský kníže dokonce nedostává od státu vůbec nic a musí se uživit vlastním hospodařením s rodovým majetkem. Více zde.

3) Ono je to samozřejmě složitější. Dalo by se třeba namítnout, že královská rodina nemůže podle zákona s Crown Estate zcela volně disponovat, tedy například je ze své vůle rozprodávat, nicméně stále je třeba uznat, že jde o korunní majetek (nejste-li zastánci teze, že majetek se má znárodnit jen proto, že ho někdo vlastní více se vám zamlouvá).

4) v přepočtu asi 1 080 mil. Kč, tedy výrazně více než ostatní evropské monarchie. Britská monarchie ovšem tradičně klade důraz na okázalejší reprezentaci, a také je ve světě zdaleka nejznámější. Nezapomeňme též, že Alžběta II. je královnou celkem asi 134 milionů lidí. Že si vystačí jen s třikrát větším rozpočtem než český prezident, je docela obdivuhodné.

Autor: Matěj Čadil | pátek 21.6.2013 16:00 | karma článku: 21,77 | přečteno: 1004x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  19:40

Nejvyšší soud USA se poprvé zabývá otázkou, zda mají bývalí prezidenti absolutní imunitu vůči...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Chcete peníze? Máme otázky! Jourová jménem Bruselu griluje Ficovu vládu

25. dubna 2024  19:25

Nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů, řekla ve čtvrtek...

Ázerbájdžán v Karabachu zboural arménskou vesnici, na místě staví mešitu

25. dubna 2024  18:55

Ázerbájdžán v jedné ze znovuzískaných vesnic v Náhorním Karabachu zbořil 200 let starý arménský...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99