Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Dobře napsáno.

R^ Škoda jen, že má (již značně děravá) palice tyto informace moc dlouho nepodrží. ;-(

0/0
20.6.2012 18:42

Mahon Point

Slava Jeho pamatce a

Requiem aeternam dona eis , Domine

et lux perpetua luceat eis

Requiescant in Pacem .

+2/0
20.6.2012 18:28

Astaroth

neskutecne barbarstvi

Povstaleckych hord. I proto je dnes Mexiko tretim svetem, zmitanym boji kartelu. A povsimnete si, jak uz tenkrat do vseho zasahovaly vyssi kruhy USA, ktere neustale jen rozsiruji zmar a zkazu. Rv

+3/0
20.6.2012 10:48

plavuň

Špatně to odhadl.

Myslím, že kombinace výchovou získaného přesvědčení o habsburském poslání, vlivu jeho psychotické a chorobně ambiciózní ženy a jeho vlastních ambicí a bezradnosti v životním naplnění ho vyslala do tohoto bláznivého dobrodružství.

Zřejmě byl daleko schopnější a inteligentnější osobnost, než bratr Franc Josef. Zajímalo by mě coby-kdyby ... se tak úporně nectil systém prvorozeného mužského následníka a na trůnu monarchie dostal šanci právě tento muž. Kolo dějin se mohlo točit jinak, třeba by svazek zemí Rakousko-Uherska neuhnil.... kdo ví.

Hezký článek.

0/0
20.6.2012 9:37

JaromírP.

Re: Špatně to odhadl.

Též si myslím, že Maxmilián byl schopnější než Franc Josef. V té době těžko mohl předpokládat, že jej nechají na holičkách Francouzi a Američané budou podporovat jeho nepřátele.

Kdežto Franc Josef dokázal svojí neschopností prohrát i vyhrané záležitosti. Ať bitva u Solferina, nebo Hradce Králové

0/0
20.6.2012 12:56

Viki.1

Re: Špatně to odhadl.

Fosílie, to není o nějakém přesvědčení o habsburském poslání (podobné přesvědčení měli a mají všichni panovníci), to je prostě o tom, že konkrétně tento císař chtěl v Mexiku provést reformy, které by tuto zemi vyvedli z marasmu a bídy, následně jej svrhli tzv. "demokraté" = stejná banda zlodějů a zločinců, jako máme tady. A sousedním liberálům se nikdy nelíbil stát, ve kterém dědičný panovník zabezpečoval kontinuitu vládnutí a tím i bránil (pomocí minimální, leč vysoce vzdělané a slušné byrokracie) excesům loupeživých zastánců tzv. svobodného trhu (rozuměj umožňujícího svobodně krást). Proč myslíš, že vznikla 1. světová a kdo myslíš, že ji rozpoutal? Nebo pořád věříš na pohádky o hýbateli dějin pomateného Gavrila Principa?

Franz Josef byl jinak excelentní panovník, že dokázal udržet po 80 let svazek hašteřivých národů, které proti sobě štvali "demokrati", je obdivuhodné. A ještě jedno plus o něm: odmítl podat ruku poslanci Masarykovi, maje jej za parvenu a křiváka, v čemž se nemýlil.

+2/0
20.6.2012 14:10

plavuň

Re: Špatně to odhadl.

Na názor máte právo, ale o pravdivosti bych se přela. 

Na panování France Josefa není nic excelentního. Jestli vydržel tolik let vládnout, to bych přičetla spíš danému rozložení sil v Evropě a zaběhnutému byrokratickému aparátu v monarchii, nežli jeho výtečným schopnostem. Podléhal chorobně své matince. Byl to emočně plochý člověk, bez strategických a politických schopností-byl to úředník. Na dobrého panovníka neměl správné schopnosti.

Váš pohled na motivaci, která vedla Maxmiliána k ucházení se o mexickou korunu mi přijde romanticko-naivní. Těžko si řekl, že musí reformami zachránit lid Mexika od marasmu a bídy. Vždycky jsou jako první sobecké a zištné důvody. Mocenské a územní zisky pro habsburský dům. To samé platí o motivech Francouzů, kteří pak couvli a nechali Maxmiliána v loji.

No a nakonec, váš názor na T.G.Masaryka jest poněkud pomatený, abych tak řekla žlučovitý. Možná vidíte větší vzory v novodobých českých dějinách, snad Antonína Zápotockého či Klementa Gottwalda ?

+1/0
20.6.2012 16:04

Viki.1

Re: Špatně to odhadl.

Můžeme to opravdu vidět každý jinak, musím však přiznat, že nepíšete hlouposti a věci rozumíte. Já to zase vidím trochu víc v globále, takže proto mám (zatím) jakoby extrémní názory.

Panování FJ není zrovna můj píseček, takže mohu těžko oponovat. Nicméně, obávám se, že pohled na něj je příliš poplatný stále panujícímu českému pojetí dějin, které je veskrze špatné (mělo být změněno nejpozději na konci 19. stol. - částečně se o to pokusil Pekař a mohl být rád, že jej nezavřeli) a dovedlo nás např. neomylně k Mnichovu a k dnešnímu marasmu. Můžete mít pravdu, že FJ byl průměrný ouřada, nicméně ne nadarmo byla jeho doba považována za zlatý věk. Pravda, prohrál, co se dalo, ale to asi těžko byla jen jeho chyba; Prusko prostě bylo silnější a s italským nacionalismem se už také nedalo nic dělat. Dělat z něj slabocha jen proto, že nehnal své národy do dobyvačných válek, je asi nonsens. Důležitější přece je, že dokázal soustátí udržet, a česká animozita k Habsburkům je zcestná a hlavně účelová.

+2/0
21.6.2012 1:55

Viki.1

Re: Špatně to odhadl.

Co se týče Maxmilliána, ano, můžu být romanticky naivní, nicméně, následné dějiny Mexika jen dosvědčují, že revolucionáři typu Benita Juaréze své zemi nic dobrého nepřinesli (konec konců, nikdy jim o to nešlo, jako ostatně žádnému z tzv. demokratů kdekoliv). A jestliže takové R-U mohlo za průměrného FJ nakonec vzkvétat, proč by se něco podobného nemohlo udát i v Mexiku - pravda, narazil by na těžký odpor velkých vlastníků a těžko by mohl použít metody absolutistických panovníků nebo stalinské taktiky (prostě se nelítostně vypořádat s opozicí). Ať tak či onak, při studiu dějin jsem dospěl k názoru, že monarchie byla mnohem lepším zřízením, než všechny slavné demokracie.

Co se týče Masaryka, mám dotaz: četla jste nějakou opravdu seriózní publikaci o pozadí vzniku ČSR? Ona totiž žádná neexistuje, pominu-li Krystlíka, který to zas vidí příliš černě. V každém případě z toho náš tatíček nevychází příliš dobře. A dějiny 1.republiky - škoda mluvit, zlaté R-U a jeho demokracie.

+2/0
21.6.2012 2:27

Viki.1

Bezvadný článek!

Názorná ukázka, jak "demokratům" vadí každý režim, který myslí na blaho občanů a který jim neumožňuje rozkrádat stát pod rouškou "svobody, rovnosti a bratrství"! Taktéž ukázka, že americký imperialismus stojí v samotných základech tohoto státu. Také proto dnes není Mexiko moderním vyspělým státem, ale banánovou republikou, kterou USA, stejně jako ostatní latinskoamerické státy, jen vysávají.  Velkým zadostiučiněním je dnes obrovská migrace Mexičanů do USA, které si s ní nevědí rady - tomu se mohly vyhnout, kdyby s nimi sousedil stát, kde by se lidem dařilo dobře a nemuseli z něj utíkat.

Jinak, ona už ta slavná Emerická revoluce byla patrně o něčem jiném, než co nám nalhávají dnešní učebnice. Zločinné povstání proti anglickému králi zřejmě nebylo jen kvůli daním, jak se tvrdí - spíš šlo o to, že Velký Bílý otec (král) Indiánům slíbil, že nebude zabírat další oblasti na Západě, na něž si dělali zuby noví kolonisté. Ne náhodou začalo po té jeho dobývání.

+3/0
20.6.2012 3:30

Viki.1

Re: Bezvadný článek!

P.S. Krásným příkladem budiž Kanada, tam se klidně s daněmi smířili, s Anglií dobře vycházeli a jaký je to dneska slušný a prosperující stát. Napadla snad Kanada někdy jiný stát? Plete se do věcí, do kterých jí nic není? Má tam nějaké velké občanské nepokoje, obrovské sociální rozdíly a ghetta, kam se po  setmění nikdo neodváží?

+2/0
20.6.2012 3:35

obr Kolodej

Re: Bezvadný článek!

I Spojene Staty jsou slusny a prosperujici stat. Ktery navic pomaha s obranou jinym. I Kanade. A to vam rikam jako Kanadan,

Prestante cist Halo Noviny, blbne se z toho.

0/0
20.6.2012 4:12

Viki.1

Re: Bezvadný článek!

obávám se, obře, že sis vybral k odpovědi jenom něco, ale jaxi jsi se zapomněl vyjádřit k tomu podstatnýmu, co jsem zde uvedl. Nemluvě o tom, že jsem nezpochybňoval, že by USA nebyl prosperující stát (na úkor čeho, že?). Kdybychom my ožebračovali polovinu států zeměkoule, taky bychom prosperovali. A slušný???? No, jak se to veme, že ;-)?

+2/0
20.6.2012 4:17

JaromírP.

Re: Bezvadný článek!

Pane Korando, jsem podobného názoru jako Vy. Ale Čechokanaďané i Čechoameričané se na Vás vrhnou.

0/0
20.6.2012 9:19

Viki.1

Re: Bezvadný článek!

Zámořští mi nevaděj, ti si ostatně brání svoje, vaděj mi spíš cenzoři, kteří mě šikanují za hlouposti, zatímco zámořským prochází kde co. Naštěstí většina z nich nebonzuje, vyjma zakomplexované úči Wendolíny a jejích stalkerských hafíků.

+1/0
20.6.2012 13:57

Astaroth

Re: Bezvadný článek!

Proc tedy iluminatsky president vitezne Unie podporil povstalce proti Cisari?

+2/0
20.6.2012 10:49

obr Kolodej

Re: Bezvadný článek!

Jeste jste zapomneli napsat, ze v Americe vesi cernochy. Jak rikam - cetba Halo Novin je zlo. :-P

0/0
20.6.2012 14:52

Viki.1

Re: Bezvadný článek!

Koloději, jestli budeš zlobit, zavolám sem Tarase :-):-P!

Jo, a ty černochy vám nikdo nevyčítá, nemáte tam nějaké nadbytečné členy KKK? Hodili by se ;-).

+2/0
21.6.2012 2:31

iluminat

Mexiku se dostalo stability za presidenta Porfiria Diaze,

to zazilo Mexiko veliky rozmach, Díaz stavel dalnice, prumysl, a zemedelstvi kvetlo a Mexiko vyvazelo jidlo a produkty. Nebyt revoluce, do ktere tentokrat nezasahly USA ale Nemecko, ktere povstalce zbrojilo, tak dnes Mexiko je vyspela zeme. Neni nahodou ze uz se den Revoluce to mexicane slavi jen v kalendari, ten den nedelaji ale neoslavuji. Natoz Cinco de Mayo, porazka francouzu, davno neoslavovane.

+2/0
19.6.2012 21:22

laduk

hm..

Vliv tohoto údobí na další vývoj v Mexiku dosud trvá a projevuje se v mexické hudbě, například hrané během koridy. Maxmilián byl totiž doprovázen i rakouskou vojenskou hudbou kterou tvořili Češi a jejich způsob hraní z 19. století v Mexiku dosud přetrvává

0/0
19.6.2012 20:45

iluminat

Re: hm..

nejen ta vojenska hudba, (corrida uz neni sice v Mexiku davno popularni, jen je to pro turisty) ale dechovka a polky na severu Mexika jsou stale popularni. Taktez delaji verzi ceskych knedliku, i kdyz taky jen na severu.

0/0
19.6.2012 21:16

Ladislav Jílek

Re: hm..

Prý z česképísně "Hřbitove, hřbitove, zahrádko zelená...", kterou tam ti hudebníci hráli, si udělalali píseň La Paloma.

0/0
19.6.2012 21:40

iluminat

Re: hm..

la Paloma je kubanska, a mozny dost - i na kube je mnoho lidi ceskeho puvodu

0/0
20.6.2012 19:25

já se ale slimáků fakt štítím

Re: hm..

ano právě ty žesťové nástroje,které dělají tu "pravou" mexickou hudbu :-)

0/0
19.6.2012 22:05

ataknevim

Před 145 lety byl zabit mexický císař Maxmilián

a?

+1/0
19.6.2012 18:22

ivahut

Re: Před 145 lety byl zabit mexický císař Maxmilián

Ježíši, zas jeden nejchytřejší. Když mě něco nezjímá, tak to nečtu a naopak. A rozhodně necítím potřebu vyventilovat se na diskusích... Karma za zajímavý článek!!!

0/0
20.6.2012 10:43

Romale Shalom

Vynikající článek

A je vidět, že USA mají s rozvracením cizích států bohaté zkušenosti již od pradávna.

+4/0
19.6.2012 17:30

Mordred_

Re: Vynikající článek

od jakého pradávna? Takže u USA to vadí, u Francie, která si v té době rozvracela státy mnohem lépe a radostněji, to nevadí?

0/0
19.6.2012 18:07

JaromírP.

Vynikající článek, karma

R^ Škoda jen, že za podobné články se vysoké karmy nedávají

+5/0
19.6.2012 17:03

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz