Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Italské referendum a masakr na Via Medina

Před 65 lety došlo v Itálii k referendu, které rozhodlo o ústavní změně z monarchie na republiku. Co už se dnes připomíná měně, je krvavé potlačení protestů v jižní Itálii, které následovalo.

Demonstranti na Via Medina

Dne 2. června 1946 se konalo v Italském království referendum, které mělo rozhodnout o změně ústavy a případném zrušení monarchie. Už v průběhu referenda se šířily zprávy o možném zmanipulování jeho průběhu v severních částech státu. Konečné výsledky ukázaly těsné vítězství republikánů (54 %), ale zároveň výrazné rozdělení země na republikánský sever a monarchistický jih (pozoruhodné na tom je, že vládnoucí Savojská dynastie pocházela ze severu země a o pár desetiletí dříve se podílela na svržení Bourbonského rodu vládnoucího na jihu, přesto ale jižané raději projevili loajalitu králi, než aby podpořili vznik liberální republiky).

V Neapoli, která volila 83 % pro zachování monarchie, se krátce před referendem shromáždilo na tři sta tisíc lidí, aby pozdravili krále Umberta II.. Po vyhlášení výsledků vyšly 5. června opět statisíce lidí do ulic, aby pokojnou cestou vyjádřili podporu králi a upozornili na to, jaký je názor jižní poloviny země. Vládní úředníci, často socialisté a komunisté, reagovali na tato shromáždění stupňujícími se represemi, a ve dnech 9-11. června použili dokonce obrněné transportéry, aby rozehnali neozbrojený dav. Protesty vyvrcholily krvavým střetem na ulici Via Medina před sídlem komunistické strany Itálie, kde se demonstranti pokusili strhnout provokativní rudou vlajku se srpem a kladivem a proti nim násilně zakročila policie a vojsko. Výsledkem těchto represí bylo 9 mrtvých (vesměs velmi mladí) a na 150 zraněných – všichni na straně monarchistů.

Dva dny nato král Umberto II., měsíc po svém nástupu na trůn, opustil Itálii do portugalského exilu (formálně ovšem nikdy neabdikoval) a ve svém posledním projevu k Italům vyjádřil protest proti tomu, že vláda odmítla počkat na posouzení všech stížností na referendum nejvyšším kasačním soudem a protiprávně začala ve spěchu s realizací republikánských ústavích změn. Už 12. června 1946, krátce po 85. výročí svého vzniku, přestalo oficiálně Italské království existovat.

Zrušení italské monarchie můžeme považovat za jednu z největších nespravedlností plynoucích z konce druhé světové války. Socialistům a komunistům se podařilo na monarchii nahrnout vinu za všechny zločiny, kterých se dopustil předchozí fašistický režim – přitom jen díky králi Viktoru Emanuelovi III. bylo možné roku 1943 odstavit Mussoliniho od moci v Římě(po zbytek války ovládal už jenom loutkovou Italskou sociální republiku v severní Itálii pod ochranou německé armády – zatímco se tak na jihu monarchie podílela na osvobozování země, na severu Mussolini pilně pěstoval propagandu proti králi). Samozřejmě je možné krále Viktora Emanuela III. vinit za to, že byl ochoten předtím dvacet let zaštiťovat fašistický režim. Ale je potřeba si uvědomit, že kdyby odmítl, čekal by jej v nejlepším případě exil už v roce 1922. Naopak cesta kterou zvolil mu umožňovala po dlouhou dobu činit italský režim snesitelnějším a nabízet Italům existenci jiné autority ve státě než byli fašističtí vůdci: Ještě počátkem 40. let reagovali diváci v kině na záběry královského páru často nadšeným potleskem, zatímco promítání Mussoliniho přešli nevraživým tichem. A i pokud by bylo oprávněné vinit starého krále za aktivity italského státu pod fašistickou vládou, nic z toho nebylo možné přičítat jeho synovi Umbertovi II. Dnešní historici dokonce spekulují, že kdyby byl Viktor Emanuel III. abdikoval ve prospěch svého populárního syna dříve než měsíc před referendem, muselo by dopadnout výrazně ve prospěch monarchie.

Smutné je, že ani podezření na zmanipulování referenda, ani krvavé potlačení protestních shromáždění v Neapoli (a dalších jihoitalských městech) nebylo nikdy řádně vyšetřováno. A co víc, dnešní italská historiografie a média o těchto událostech vesměs mlčí a málokdo si je připomíná (ačkoli se jedná o událost srovnatelného rozměru jako třeba známá Krvavá neděle (1972) v Severním Irsku).

Zdroje: Archivio Storico, Monarchico, The Mad Monarchist

Článek vyšel také na webu Promonarchii.cz

Autor: Matěj Čadil | úterý 14.6.2011 13:00 | karma článku: 26,62 | přečteno: 7628x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99